Zastánci přírodního léčitelství a bylinkáři považují česnek na poživatinu s téměř zázračnými účinky. Lze je užívat jako lék na nejrůznější choroby, od astmatu až po artritidu. Není to však pouze názor této skupiny lidí, ale léčivé účinky česneku byly prokázány i vědecky.
Pozitivní účinky česneku:
- denní konzumace česneku pomáhá snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi
- uvolňuje ucpaný nos
- má protivirové a protibakteriální účinky
Zápory:
- způsobuje zápach z úst
- může vyvolat migrénu
- někomu může způsobit kontaktní dermatitidu
Jak konkrétně česnek pomáhá našemu zdraví?
- Syrový česnek uvolňuje ucpaný nos při rýmě a zmírňuje i další příznaky nachlazení. Způsobují to sirnaté sloučeniny, ke kterým patří také látky vyvolávající štiplavý zápach vycházející z rozmačkaného stroužku. Vařením se mnoho účinných látek z česneku vytrácí.
- Některé sloučeny v česneku obsažené prospívají také srdci. Snižují krevní tlak, potlačují tvorbu cholesterolu v játrech, snižují hladinu škodlivého cholesterolu a zvyšují koncentraci prospěšných lipoproteinů. Doporučovaná denní dávka čerstvého česneku je asi 4 g, což jsou asi dva malé stroužky.
- Česnek také zpomaluje srážení krve a zvyšuje rychlost, kterou se krevní sraženina rozpouští. Pro dosažení tohoto účinku je ovšem zapotřebí asi 10 stroužků denně. Na snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu mírně působí i přípravky česneku sušeného.
Česnek proti nádorům
Výzkumy na zvířatech se zjistilo, že sloučenina allyldisulfid, která je v česneku obsažena, brání růstu některých zhoubných nádorů. Přesvědčivé důkazy, že pravidelná konzumace česneku vede ke snížení rizika vzniku rakoviny, zatím k dispozici nejsou. Nicméně výsledky populační studie provedené v roce 1991 v čínské provincii Šan-tung, což je oblast s jedním z nejvyšších výskytů rakoviny žaludku, naznačují, že pravidelná konzumace česneku může před rakovinou chránit.