Jsou sliny psů nebo koček nebezpečné? Lékaři v tom mají jasno

Když nám pes olizuje obličej, jedná se nejen o láskyplné a roztomilé vyjádření jeho přízně, ale jde rovněž o nebezpečný zvyk, kterým ohrožujeme své zdraví.

Ohledně psího olizování je velké množství mýtů, někteří říkají, že jsou psí sliny neškodné a někteří dokonce, že jsou zdravé a umí zahojit rány. Podíváme se tedy na vědecký, respektive lékařský pohled na celou tuto záležitost.

Jsou psí ústa čistší než lidská?

Stačí psa nějaký čas pozorovat, aby vám došlo, že to není pravda. Pes tráví značnou část svého života s nosem zabořeným v zemi, ve špinavých koutech domů, ale i v trusu cizích psů. Díky tomu je plný bakterií, virů a choroboplodných zárodků všeho druhu. Zvířecí sliny a žaludeční šťávy bývají obvykle silnější a samotného tvora dokáží uchránit před jejich vlivem, to ovšem neplatí o lidském organismu, který je vlivem moderní doby oslabený.

Někteří vliv bakterií z psích slin nikdy nepocítí, ale mnohdy postačí oslabená imunita nebo vyšší množství bakterií a rázem může propuknout infekce. Rizikovou skupinou jsou zejména děti, proto bychom neměli dopustit, aby pes olizoval dítěti tvář. Každoročně je velké množství případů infekcí, ke kterým dojde právě díky přenosu bakterií ze psích slin, ale jen málokdy se prokáže, že byl zdrojem infekce právě pes, protože se u psa většinou nijak neprojeví.

Představíme si některé infekce, které se přenáší právě prostřednictvím slin:

Dermatofytóza

Dermatofyty jsou přirozené patogeny zvířat. Jde o keratinofilní plísně napadající kůži, vlasy a nehty. Na člověka se mohou šířit i nepřímým kontaktem. Kromě kontaktu slin s pokožkou je obzvláště nebezpečné, pokud se patogeny dostanou do sliznice v ústech nebo jiných místech.

dermatofytoza

MRSA

Jedná se o označení methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka (z angličtiny methicillin-resistant Staphylococcus aureus). Psi bývají vůči této baterii velmi odolní, lidé bohužel ne a krátký kontakt se psími slinami může způsobit přenos bakterie na člověka.

mrsa

Capnocytophaga canimorsus

Jedná se o nebezpečnou bakterii, která se často nachází v tlamě psů i koček. Obzvláště nebezpečná je v případě, kdy se dostane do otevřené rány. Níže je ukázka rukou muže, který si nechal olizovat otevřené rány na rukou od svého psa. Ačkoliv je šance, že váš mazlíček tuto bakterii má, malá, nevyplatí se infekci riskovat. Pokud není léčena může způsobit i znetvoření rukou nebo nohou.

capnocytophaga-canimorsus

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X