Pupínky na hýždích: Co je způsobuje a jak se jich jednou provždy zbavit

Vyrážka různého typu se může vyskytnout na rozmanitých místech našeho těla. Jednou z oblastí, která je s nepříjemnými pupínky často spojena, jsou i naše hýždě. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně intimní oblast, mnoho z nás o tomto problému spíše mlčí. Pupínky na hýždích sice svých vzhledem většinou připomínají akné, ale nejedná se o stejné akné, které se nám často v nejméně vhodnou chvíli objeví na obličeji.

Pupínky na hýždích nejsou akné

Typické akné je způsobeno ucpanými póry, pupínky na hýždích jsou ve skutečnosti infekcí, zánětem kožní dutiny, ze které vyrůstají chloupky. Odborně se tento stav označuje jako folikulitida. K folikulitidě dochází, když se vlasové folikuly ucpou a infikují bakteriemi, což vede k červeným hrbolkům a folikulům naplněným hnisem. Tyto ucpané vlasové folikuly vypadají podobně jako ucpané póry, proto si mnoho lidí tento stav plete s akné. Kromě bakterií mohou mít na folikulitidu vliv i jiné faktory, například tření a pot.

Jestliže je narušeno ideální pH naší pokožky, které tvoří její přirozenou ochrannou bariéru, nejrůznější bakterie, které se na naší kůži vyskytují, mohou infikovat vlasový folikul. K narušení ochranného pH naší pokožky, často přispíváme my sami různými nevhodnými činnostmi a návyky. Obecně se zdravá pokožka vyznačuje mírně kyselým pH, které ji přirozeně chrání před přemnožením škodlivých mikroorganismů.

Pozor na spodní prádlo i sportovní oblečení

Jednou z velmi běžných příčin, která ke vzniku folikulitidy přispívá, je nošení nevhodného spodního prádla. Jedná se především o spodní prádlo vyrobené ze syntetických materiálů. U žen, které často nosí tanga a přiléhavé, těsné kalhoty, může pupínky způsobovat také materiál kalhot. Pokud jde o oblečení, další riziko může představovat syntetické neprodyšné oblečení, které nosíme na sport, především pokud se v něm zpotíme a pak v něm ještě nějaký čas zůstaneme. Pupínky na hýždích mohou, zejména u citlivějších osob, být také jakousi dočasnou reakcí na určité prostředí, například na častou horkou koupel ve vaně. Situaci může zhoršit též příliš drsný ručník, kterým po koupeli citlivou pokožku utíráte.

Hýždě ženy v plavkách.
zdroj: pixabay.com

Jak se folikulitidy zbavit?

Kromě investice do kvalitního spodního prádla z bavlny nebo bambusu, ideálně s co nejmenším vykrojením, a upřednostňování sprchování před dlouhými koupelemi, se doporučuje postiženou oblast omývat antibakteriálním přípravkem a po jemném osušení aplikovat též antibakteriální krém. Účinné jsou například přípravky na bázi tea tree oleje. Pravidelné mytí pomáhá udržovat folikuly čisté tím, že odstraňuje nečistoty a pot. To může snížit množství bakterií na pokožce, a tedy i riziko vzniku folikulitidy.

Dalším pomocníkem, který pomáhá problémům s folikulitidou předcházet, je peeling. Exfoliace je nejlepší způsob, jak zabránit tomu, aby odumřelé kožní buňky ucpávaly póry a folikuly. V případě, že máte ale pokožku náchylnou ke vzniku pupínků, vyvarujte se příliš abrazivních peelingů. Ty by mohly situaci spíše zhoršit.

Přírodní pomocníci

  • tea tree olej – čajovníkový olej je oblíbeným přírodním prostředkem k ošetření pokožky, především díky svým antimikrobiálním vlastnostem, které prokazatelně ničí nejčastější kmeny bakterií, které pupínky na hýždích způsobují.
  • kurkumakurkumin je účinný proti zlatému stafylokokovi, bakterii, která může vést k folikulitidě. Pomocným přírodním prostředkem tak může být nanášení pasty z kurkumy a vody na danou oblast. Kurkuma může dočasně zbarvit pokožku dožluta.
  • jablečný ocet – kyselina octová je dalším přírodním antibakteriálním prostředkem, který může také pomoci vyrovnat stav pokožky. Přidání šálku jablečného octa do teplé koupele může pomoci v boji proti bakteriím, které způsobují folikulitidu, a udržet pokožku na hýždích čistou.
  • sůl – ponoření postižené oblasti do teplé lázně se solí je též účinnou metodou, jak léčit drobné infekce.

Jací další pomocníci na rozmanité typy vyrážek pomáhají?

Zdroj: mayoclinic.org, clevelandclinic.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, hindawi.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X