Podzimní počasí má vliv nejen na přírodu, ale i na lidské zdraví

Zatímco někomu se při představě podzimu vybaví barevné listí, pouštění draka či horký jablečný mošt, pro jiné může podzim znamenat nachlazení či chřipku. Ukazuje se, že výkyvy teplot či prudké změny atmosferického tlaku, které podzimní počasí charakterizují, skutečně ovlivňují naše zdraví. Jakým způsobem? Bohužel často spíše k horšímu.

Migrény

S podzimním počasím souvisejí časté změny barometrického tlaku. Když dojde k jeho poklesu, trpí negativními následky zejména ti, kteří mají sklony k migrénám.

Bolesti kloubů

Barometrický tlak neovlivňuje pouze naši hlavu, ale také klouby, například kolena. Pokles barometrického tlaku způsobuje roztažení šlach, svalů a okolních tkání, to následně může způsobovat větší bolest kloubů, především těch postižených artritidou.

Zvýšený krevní tlak i riziko infarktu

Poklesy teploty působí též na naše cévy. Ty se chladem stáhnou, což způsobí mírné zvýšení krevního tlaku. Pro zdravé jedince není toto mírné zvýšení tlaku problémem, často ho ani nepocítí. Ti, kteří ale trpí hypertenzí, ho mohou pocítit negativně. Srdce též není příznivcem chladného vzduchu. V chladnějším počasí dochází dokonce k nárůstu počtu srdečních infarktů. Důvody jsou různé, včetně zvýšeného krevního tlaku a zvýšeného rizika vzniku krevních sraženin.

Pálení a suchost očí

Studený a suchý podzimní vzduch má též tendenci vysušovat oči, což se projevuje nepříjemným pálením. Vítr či suchý vzduch v místnostech způsobují, že oči produkují menší množství slz. Pocit úlevy mohou přinést umělé slzy.

Smutná žena sedící v podzimní přírodě.
zdroj: pixabay.com

Suchá a popraskaná kůže a rty

Podzimní počasí nepřináší jen suchost očí. Vysušuje také naši pokožku, prevencí je pravidelné používání hydratačních pleťových krémů a balzámů na rty.

Problémy s dýcháním

Jakmile se vzduch ochladí, může se vám hůře dýchat. Více dráždí studený a suchý vzduch dýchací cesty těch, kteří již mají problémy s dýcháním v důsledku astmatu nebo chronické obstrukční plicní nemoci.

Náchylnost k dehydrataci

Možná jste si všimli, že když se ochladí, jste trochu „vyprahlí“. Může se to zdát trochu obrácené, ale tělo je v chladnějších měsících skutečně náchylné k dehydrataci, protože obecně pijeme více teplých nápojů obsahujících kofein, jako je čaj či káva.

Cítíme se v depresi a bez energie

V neposlední řadě má podzimní počasí, především to sychravé, deštivé a šedé, nezanedbatelný vliv také na naši psychiku. Existuje dokonce odborný termín sezónní afektivní porucha, která se projevuje zvýšenou únavou, spavostí a depresemi. Obecně se dává do souvislosti s menším vystavením slunečnímu světlu.

Vaši potomci si chtějí hrát a bavit se bez ohledu na počasí?
Jaké dětské hry ocení právě na podzim?

Zdroj: bestlifeonline.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X