Dva podobné styly stravování, jeden se dokonce datuje již od roku 700 před naším letopočtem, ten druhý je přeci jen mladší. Vegetariánství a veganství. Jaký je mezi nimi rozdíl, jaké existují druhy a jaké mají zdravotní benefity? To vše se dozvíte v článku.
Pravidla vegetariánství
Vegetarián je člověk, který nejí maso, drůbež, zvěřinu, ryby, korýše ani vedlejší produkty při porážce zvířat. Jídelníček vegetariánů se tak skládá převážně z ovoce a zeleniny, luštěnin, obilovin, semínek, ořechů, mléka a mléčných výrobků. Dokonce existuje několik typů vegetariánů, ty nejrozšířenější jsou:
- Lakto-ovo vegetariáni (odvozeno od slova lacto=mléko)
Tedy vegetariáni, kteří nejedí maso, ale konzumují mléčné výrobky a vejce.
- Laktovegetariáni
Vegetariáni, kteří nejedí maso ani vejce, ale jejich jídelníček zahrnuje mléčné výrobky.
- Ovotariáni (odvozeno od slova ovo=vejce)
Vegetariáni, kteří nejedí ani maso, ani mléčné výrobky, ale jedí vejce.
- Pescetariáni
Vegetariáni, kteří nekonzumují ani maso, ani masné výrobky, ale v jejich jídelníčku se vyskytují ryby a mořské plody.
- Flexitariáni/Semivegetariáni
Tak trochu podvádějící vegetariáni, kteří jedí rostlinnou stravu, ale čas od času si dopřejí maso.
Zásady veganství
Veganství je vlastně přísnou formou vegetariánství. Vegani kromě masa a mléčných výrobků nekonzumují nic co by způsobilo týrání a vykořisťování zvířat. V jejich jídelníčku se tedy nevyskytují mléčné výrobky, vejce ani žádné přísady živočišného původu (například: želatina, med, karmín, syrovátka).
Jak sestavit vegetariánské menu
Vegetariánská strava obsahuje málo nasycených mastných kyselin a cholesterolu, což jsou dvě složky jídelníčku, které by měl člověk přijímat v omezeném množství.
Na druhou stranu je ale důležité, pokud jste vegetarián či vegan, si skladbu jídelníčku správně naplánovat. Zejména je důležité dbát na dostatečný příjem železa, vápníku a zinku.
Pokud se obáváte, že vaše strava bez masa těchto prvků obsahuje méně, než by měla, je třeba konzumovat potravinové doplňky známé jako veganské suplementy. Mějte však na paměti, že nejpřirozenější a nejzdravější formou všech složek potravy je jídlo, nikoli tabletky.
Být či nebýt vegetarián?
Zatímco někteří zvolí tento způsob stravování kvůli zvířatům, protože chtějí, aby se zvířaty bylo zacházeno jako s živými bytostmi, a ne pouze jako s „věcmi ke konzumaci”, v posledních letech se stal z vegetariánství a veganství módní životní styl. To může být problematické zejména u teenagerů, kteří nemají dokonalé povědomí o vyvážené stravě a nesprávně sestavený jídelníček jim nemusí dodávat kompletní spektrum živin potřebných k jejich zdravém růstu a duševnímu vývoji.
Pokud se i vy chcete více zamýšlet nad tím, co jíte, všechny formy vegetariánství jsou bezpečné, pokud jsou promyšlené a zahrnují všechny potřebné minerály. Pokud se cítíte lépe, když jíte méně živočišných produktů, vyzkoušejte tzv. reduktariánství, tedy běžný vyvážený jídelníček se sníženým podílem masa, vajec a dalších živočišných výrobků.
Zdroj: healthline.com