Vědecky prokázané příznaky zamilovanosti. Jak souvisí známky toho, že jste zamilovaní, s chemií mozku?

Pravděpodobně každý z nás byl alespoň jednou, ale spíše vícekrát, v životě zamilovaný. Jak se to projevuje? Nemůžeme daného člověka dostat z hlavy, sníme o něm ve dne v noci, představujeme si společnou budoucnost. Tyto myšlenky, které jsou jen některými známkami toho, že jste zamilovaní, mají své biologické opodstatnění.

Zamilovanost podle vědy

Vědci totiž přesně určili, co znamená „zamilovat se“. Mozek zamilovaného člověka prý vypadá zcela jinak než mozek člověka, který prožívá „pouhý chtíč“, a liší se i od mozku člověka, který je v dlouhodobém vážném vztahu. Studie odhalily, že fáze zamilovanosti je jedinečné a přesně vymezené období, charakteristické specifickými příznaky. Jakými?

Myslíte si, že daná osoba je výjimečná

Když jste zamilovaní, začnete si myslet, že váš milý či milá jsou jedineční. Toto přesvědčení je spojeno s neschopností cítit romantickou vášeň k někomu jinému. Podle odborníků je tato „monogamie“ důsledkem zvýšené hladiny dopaminu, chemické látky, která se podílí na pozornosti a soustředění.

Jste pozitivní

Zamilovaní lidé mají tendenci soustředit se na pozitivní vlastnosti milovaného člověka, zatímco jeho negativní vlastnosti přehlížejí. Zamilovaní se také zaměřují na drobné události a předměty, které jim připomínají jejich milovanou osobu. Podle výzkumů zamilovanost brání lidem soustředit se na jiné informace. Předpokládá se, že tato soustředěná pozornost je také důsledkem zvýšené hladiny dopaminu a též nárůstu noradrenalinu, hormonu spojeného se zvýšenou pamětí v přítomnosti nových podnětů.

Propletené ruce zamilovaného páru.
zdroj: pixabay.com

Prožíváte celou řadu emocí

Jak známo, zamilovanost často vede k emoční nestabilitě. Skáčete mezi vzrušením, euforií, zvýšenou energií, nespavostí, ztrátou chuti k jídlu, bušením srdce a zrychleným dýcháním, stejně jako úzkostí, panikou a pocity zoufalství, když váš vztah utrpí i ten nejmenší nezdar. Odborníci tyto výkyvy nálad připodobňují k chování drogově závislých. Když se zamilovaným lidem ukazují obrázky jejich milovaných, aktivují se u nich stejné oblasti mozku jako u narkomanů v případě podání drogy.

Jste na dané osobě citově závislí

Zamilovaní lidé pravidelně vykazují známky citové závislosti na svém vztahu, včetně majetnictví, žárlivosti, strachu z odmítnutí a úzkosti z odloučení. Jeden výzkum se zaměřil na zkoumání mozků jedinců, kteří si prohlíželi fotografie osoby, do které byli stále zamilovaním a to i poté, co je tato osoba odmítla. Funkční magnetická rezonance ukázala aktivaci v několika oblastech mozku, včetně oblastí předního mozku, u nichž bylo prokázáno, že hrají roli při touze po kokainu. Aktivace oblastí zapojených do závislosti na kokainu může pomoci vysvětlit obsedantní chování spojené s odmítnutím v lásce.

Sladíte své zájmy a priority s milovaným člověkem

Zamilovanost může vést k tomu, že někdo změní pořadí svých každodenních priorit tak, aby byly v souladu s prioritami jeho milované osoby. Studie totiž ukazují, že se přitahují nejen protiklady, ale mnoho lidí se snaží být své milované osobě co nejpodobnější.

Láska údajně prochází též žaludkem. Jaká afrodiziaka vám mohou pomoci?

Zdroj: onlinelibrary.wiley.com, link.springer.com, sciencedaily.com, ncbi.nlm.nih.gov, journals.physiology.org, livescience.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X