Chilli papričky ne, pistácie ano, ústřice ne. Která afrodiziaka mohou v ložnici skutečně pomoci?

Jistě jste již slyšeli o určitých potravinách, které mají schopnost povzbudit náš sexuální apetit. Jde o tak zvaná přírodní afrodiziaka, přičemž mnohé z nich jsou opředeny dlouhou historií. Potenciálních afrodiziak existují stovky, od běžně používaného koření a výtažků z exotických rostlin až po zvířecí orgány či mletý hmyz. Opravdu ale fungují?

Co jsou afrodiziaka a jak fungují?

Afrodiziaka neboli potraviny, o kterých se předpokládá, že mají vliv na sexuální apetit, se obecně dělí do tří hlavních kategorií. Jde o potraviny, které zvyšují:

  • libido
  • sexuální výkonnost
  • sexuální potěšení

Zatímco některá afrodiziaka obsahují živiny, vitamíny a minerály, o nichž se předpokládá, že mají přímý vliv na sexuální apetit, další mají jiné vlastnosti, které jsou spojené se zvýšeným vzrušením:

  • Sugestivní tvar – potraviny ve tvaru genitálií, například ústřice, chřest či kořenová zelenina, mají afrodiziakální účinky už jen tím, že nás nutí myslet na genitálie, a tedy na sex.
  • Potraviny související s rozmnožováním – kaviár, křepelčí vejce, maso z reprodukčních orgánů, jako jsou býčí varlata, prý zvyšují sexuální energii.
  • Pálivá a kořeněná jídla – pálivé potraviny, jako jsou chilli papričky, jalapeňo či kari, nás mohou více  „rozpálit“ a vzrušit.

Často se ale ukazuje, že částečně je síla afrodiziak v naší hlavě, jedná se vlastně o něco jako placebo efekt. Jak si tedy známá afrodiziaka stojí?

Chilli papričky

Podle všeobecného přesvědčení kapsaicin, sloučenina, která dodává chilli papričkám jejich pálivost, stimuluje nervová zakončení na jazyku, což způsobuje uvolňování chemických látek podporujících sexuální apetit. Žádné studie však tuto domněnku nepotvrzují.

Hořká čokoláda

O kakau se obecně předpokládá, že zvyšuje sexuální touhu, což může vysvětlovat, proč je čokoláda tak oblíbeným dárkem zamilovaných. Obsahuje sloučeninu zvanou fenyletylamin, mírný stimulant, který může pozitivně ovlivnit vaši náladu. Výzkumy ale bohužel naznačují, že ženy, které jedí pravidelně čokoládu, mají ve skutečnosti menší zájem o sex než ženy, které ji nejedí.

Maca

Tato jihoamerická kořenová zelenina, které se často přezdívá peruánská viagra, je příbuzná brukvovité zelenině a údajně zvyšuje libido. To opravdu potvrdilo i několik studií, které prokázaly, že u mužů zvyšuje erektilní funkci a sexuální touhu. Jiný výzkum naznačil, že maca může pomoci snížit i ztrátu libida, která se vyskytuje jako vedlejší účinek některých antidepresiv.

Ústřice jako všeobecně známé afrodiziakum.
zdroj: pixabay.com

Ústřice

Ústřice jsou považovány za afrodiziakum již od dob antického Říma, nicméně neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by skutečně měly pozitivní vliv na sexuální apetit.

Pistácie

Pistácie mají řadu zdravotních přínosů, kromě snížení krevního tlaku a rizika srdečních onemocnění mohou také pomáhat snižovat příznaky erektilní dysfunkce. Jedna studie ukázala, že u mužů s erektilní dysfunkcí, kteří po dobu tří týdnů jedli 100 gramů pistácií, došlo k výraznému zlepšení erekce.

Šafrán

Toto koření, které je jedním z nejdražších na světě, je známé nejen díky přirovnání, že něčeho je málo jako šafránu, ale také pro své afrodiziakální účinky. Provedené studie dokazují, že šafrán nejen pomáhá při erektilní dysfunkci a vede k uspokojivějšímu sexu, ale že může též zlepšit vzrušení a lubrikaci u žen.

Ginko biloba

Tradiční čínská medicína jej používá k léčbě mnoha onemocnění, včetně deprese a špatné sexuální funkce. Údajně působí jako afrodiziakum, protože pomáhá uvolňovat cévy a zvyšovat průtok krve. Muži i ženy v jednom provedeném výzkumu shodně uváděli, že po konzumaci 60-240 mg doplňku gingo biloba denně pociťovali zvýšenou touhu, vzrušení i lepší schopnost dosáhnout orgasmu.

Je ale důležité si uvědomit, že přírodní afrodiziaka mohou interagovat s některými léky, například na ředění krve. Jejich konzumace tak není vhodná úplně pro každého.

Naše babičky věřily, že účinným afrodiziakem je i celer. Je to pravda?

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, cnbc.com, eatsomethingsexy.com, sciencedirect.com, bbc.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X