Nekouřit, jíst zdravě a sportovat jsou klíče k tomu, jak se vyhnout rakovině

Rakovina je bohužel celosvětovým fenoménem a potýká se s ní velké množství lidí. Někteří se s ní poperou a zvítězí, druzí mají bohužel prohrávající skóre a zemřou. Někdy je ale možné ovlivnit to, jestli se s rakovinou vůbec někdy setkáme.

Výzkum ukázal, že 45 % výskytu můžeme ovlivnit svým chováním

Podle studie americké rakovinové společnosti je 42% výskytu rakoviny dílem samotných pacientů. O něco málo vyšší procento platí u samotného úmrtí. Pokud je pro vás tato choroba strašákem, je důležité se podle toho také chovat. Co tedy můžeme sami ovlivnit?

 • Kouření
 • Pravidelný pohyb
 • Správné stravování
 • A samozřejmě pozitivní přístup k životu
pozitivní přístup k životu
pixabay.com

Pochopitelně vám tyto aktivity nezaručí, že rakovinu nedostanete a někdy jste se určitě setkali s někým, kdo celý život zdravě žil, sportoval, nekouřil a nepil, a přesto rakovinu dostal. Bohužel kromě zmíněných aktivit, zde hraje roli i genetika. Nicméně pokud víte o někom z rodiny, kdo rakovinu měl, jistě se podle toho dá zařídit a zaměřit se na prevenci. Mezi nejčastější typy rakoviny patří:

 • Rakovina plic
 • Rakovina prsu
 • Rakovina tlustého střeva
jak se vyhnout rakovině
pixabay.com

Rakovina plic

Rakovina, která začíná v plicích, se nazývá primární rakovina plic. Rakovina, která se šíří do plic z jiného místa v těle, se nazývá sekundární rakovina plic. Existují dvě hlavní formy primárního karcinomu plic. Ty jsou klasifikovány podle typu buněk, ve kterých rakovina začíná růst.

 • nemalobuněčný karcinom plic – nejčastější forma, která představuje více než 87% případů.
 • malobuněčný karcinom plic – méně častá forma, která se obvykle šíří rychleji než nemalobuněčný karcinom plic.

Rakovina plic postihuje hlavně starší lidi. Je poměrně vzácná u lidí mladších 40 let. I když se u lidí, kteří nikdy nekouřili, může vyvinout rakovina plic, kouření je nejčastější příčinou (představuje asi 72% případů). Důvodem je, že kouření zahrnuje pravidelné vdechování řady různých toxických látek. Pokud je stav diagnostikován včas a rakovinné buňky jsou omezeny na malou oblast, lze doporučit chirurgický zákrok k odstranění postižené oblasti plic.

Kouření a rakovina plic
pixabay.com

Rakovina prsu postihuje především ženy, ale i muže

Rakovina prsu je onemocnění, při kterém buňky v prsu vyrůstají tam, kde nemají. Existují různé druhy rakoviny prsu. Druh rakoviny prsu závisí na tom, které buňky v prsu se změní na ty rakovinové.

Nemoc může začít v různých částech prsu. Rakovina prsu se může šířit i mimo prsa krevními cévami. Když se rakovina prsu rozšíří do dalších částí těla, říká se, že metastázovala a její průběh je daleko složitější, někdy končící smrtí.

Prevence rakoviny prsu
pixabay.com

Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva začíná v tlustém střevě, hned vedle se poté můžeme setkat s rakovinou konečníku. Záleží na tom, kde rakovina začíná. Rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku jsou často seskupeny, protože mají mnoho společných rysů. Většina kolorektálních karcinomů začíná jako růst na vnitřní výstelce tlustého střeva nebo konečníku. Tyto výrůstky se nazývají polypy.

Některé typy polypů se mohou časem změnit na rakovinu, ale ne všechny a mnohdy to trvá i několik let. Známky a příznaky rakoviny tlustého střeva jsou často nejasné. Jinými slovy, příznaky se mohou objevit v důsledku řady různých stavů. Pokud je rakovina tlustého střeva detekována v raných stádiích, nemusíte mít příznaky žádné. Mezi ty nejčastější patří:

 • krvácení nebo krev ve stolici
 • zácpa
 • průjem
Rakovina tlustého střeva
pixabay.com

Příznaků může být samozřejmě více a je důležité znát své tělo a případně se obrátit na ošetřujícího lékaře.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X