Přírodní bělení zubů bez chemie: vsaďte na potraviny s bělícím účinkem

Pokud potřebujete malinko rozjasnit svůj úsměv, ale raději byste vynechali bělicí procedury u zubaře, můžete si vyzkoušet běžně dostupné potraviny, které vám zuby přirozeně vybělí. Kromě známých jahod sem patří třeba rozinky nebo jablka. 

Čištění zubů jablkem

Žvýkáním jablka si čistíte zuby. Mají také vysokou koncentraci kyseliny jablečné, která se používá i do zubních past. Zvyšuje produkci slin, které vaše zuby čistí a pomáhá dokonce odstraňovat skvrny, jak uvedla studie provedená v roce 2013 na Univerzitě v Granadě. 

Stejně jako jablka obsahují také jahody kyselinu jablečnou. Mají výhodu i v antioxidantech, které mohou snížit počet bakterií a snižují riziko zánětů v ústech. Vitamin C, kterého mají jahody dostatek, zase pomůže předcházet zánětu dásní a paradentóze. Jahody můžete jíst, ale pro bělost zubů si jimi můžete jen přejíždět po zubech. 

Mezi další potraviny patří ananas, který obsahuje bromelain, což je sloučenina protizánětlivých a čistících vlastností. Také bromelain patří mezi složku, která se dává do zubních past a pomáhá odstraňovat skvrny

čištění zubů jablkem
pixabay.com

Brokolice chrání zubní sklovinu

Brokolice má vysoký obsah vlákniny a pokud vlákniny jíte hodně, pomáháte eliminovat zánětlivé prostředí v ústech. Syrová brokolice pomůže vyčistit a vyleštit vaše zuby a železo, které brokolice obsahuje, má další výhodu v tom, že poskytuje zubu ochranu proti kyselině, která napadá zubní sklovinu. Pomáhá to předcházet vzniku nevzhledných skvrn. 

Sušené ovoce vybělí zuby

Na bělejší zuby pomáhají také rozinky. Jejich lepkavá sladkost není na škodu, naopak vaše zuby chrání. Obilné müsli s rozinkami k snídani čistí ústa rychleji než stejné müsli, jen bez rozinek. Žvýkání tohoto sušeného ovoce stimuluje sliny a pomáhá předcházet tvorbě zubního plaku nebo skvrn. 

Brokolice má bělící účinky
pixabay.com

Sýr chrání před zubním kazem

Víte, proč se říká “sýr” do fotoaparátu? Sýr pomáhá udržovat zuby silné a společně s vápníkem a fosforem a bílkovinami chrání také zubní sklovinu. Kyselina mléčná, kterou sýr obsahuje, chrání také proti zubnímu kazu. Pokud máte rádi tvrdé sýry, jejich žvýkání navíc stimuluje tvorbu slin, které pomáhají čistit zuby. 

Čisté zuby = bílé zuby

Pitný režim je důležitý v jakémkoliv věku i pracovní zátěži. Podporuje produkci slin, což udrží vaše zuby bílé. Vodou si také vypláchnete ústa po jídle i během něj. Zbavíte se tím nečistot a uvolněného plaku.

Nezapomeňte si samozřejmě dvakrát denně zuby vyčistit zubním kartáčkem a pastou. To je totiž ta nejlepší cesta nejen za bílým chrupem, ale také tím nejúčinněji svoje zuby a ústa zbavíte nečistot, zubního plaku a minimalizujete riziko vytvoření zubního kazu a nutnosti jeho odstranění. 

Vyvarujte se také sladkých jídel, protože ty mají za následek právě vznik zubního kazu, děje se to hlavně u malých dětí. Místo sladkostí jim dopřejte raději porci ovoce nebo zeleniny.

čištění a bělení zubů
pixabay.com

Zdroj: eatingwell.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X