Pocit únavy známe všichni. Někteří se s ní potkají každý den, jiní o něco méně často, ale přesto můžeme říci, že pocit téměř neustálé únavy a vyčerpání je jedním z problémů dnešní doby. Navzdory tomu, že máme v porovnání s našimi prarodiči i rodiči mnoho nejrůznějších technických vymožeností, které nám ulehčují život, jsme unavení a nejkrásnějším okamžikem dne je pro mnohé ulehnutí do postele. Není ale únava jako únava, chronický únavový syndrom je toho důkazem.
Příčina se stále hledá
Chronický únavový syndrom je onemocnění charakterizované extrémní únavou či vyčerpáním, které nezmizí ani po odpočinku a které nelze vysvětlit jiným onemocněním. Příčiny tohoto syndromu nejsou dosud zcela objasněny. Některé teorie zahrnují virovou infekci, oslabený imunitní systém, psychický stres, hormonální nerovnováhu nebo kombinaci faktorů. Je také možné, že někteří lidé mají určité genetické předpoklady.
Vzhledem k tomu, že ale nebyla zjištěna přesná příčina a mnoho dalších onemocnění vyvolává podobné příznaky, může být někdy velmi obtížné chronický únavový syndrom diagnostikovat. Například i Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí naznačuje, že syndrom může být spíše konečným stadiem více různých stavů než jedním specifickým onemocněním. Syndrom může postihnout kohokoli, ale statistiky ukazují, že nejčastěji se vyskytuje u žen ve věku od 40 do 50 let a že ženy obecně mají též dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude syndrom diagnostikován.
Jak poznat, že můžete trpět únavovým syndromem?
Nejčastějším příznakem je samozřejmě únava. Ta je natolik silná, že narušuje vaše každodenní aktivity, odpočinek či spánek na ni nemají vliv. Aby byl syndrom diagnostikován, musí tato výrazně snížená schopnost vykonávat obvyklé denní činnosti trvat alespoň 6 měsíců. Mnoho osob pociťuje též extrémní únavu po fyzických nebo duševních aktivitách, která se označuje jako postexerční malátnost. Chronický únavový syndrom může často přinést též problémy se spánkem, pamětí a koncentrací. Fyzické příznaky mohou zahrnovat bolesti hlavy, svalů, kloubů a také citlivé a zduřelé lymfatické uzliny na krku a v podpaží.
Syndrom navíc postihuje některé osoby cyklicky, s obdobími, kdy se cítí hůře a pak lépe. Příznaky mohou někdy dokonce zcela vymizet, což se označuje jako remise. Je ale možné, že se příznaky později vrátí, což se označuje jako relaps.
Jak se chronický únavový syndrom diagnostikuje?
Diagnostika není snadná. Neexistují žádné speciální testy, které by ho ihned odhalily, pro stanovení diagnózy je nutné vyloučit jiné možné příčiny únavy. Mezi stavy s příznaky, které se podobají příznakům únavového syndromu, patří například mononukleóza, borelióza, roztroušená skleróza, lupus, hypotyreóza, depresivní poruchy či poruchy spánku. Také vedlejší účinky některých léků mohou napodobovat příznaky únavového syndromu.
Léčba je náročná a dlouhodobá
V současné době neexistuje žádný specifický lék. Každý pacient může mít jiné potřeby. Pokud chronický únavový syndrom vyvolává deprese, mohou částečně pomoci antidepresiva. Doporučují se též určité změny životního stylu, především omezení nebo vyloučení příjmu kofeinu, nikotinu a alkoholu. Důležité je také stanovení pravidelného spánkového režimu a vyhnout se podřimování během dne, pokud to narušuje vaši schopnost spát v noci. Z alternativní medicíny někteří pacienti využívají akupunkturu, akupresuru, jógu a speciální masáže.
Dalším dovodem, proč se cítíme neustále unaveni, může být nedostatek železa. Jak jeho příjem přirozeně zvýšit?
Zdroj: mayoclinic.org, ammes.org, cdc.gov, medicalnewstoday.com, womenshealth.gov