Jaké zdravotní účinky se skrývají v plodech euterpe brazilské neboli Acai

Euterpe brazilská (Euterpe oleracea) je mezi příznivci zdravého životního stylu známá především jako Acai. Jedná se o palmu s mnohostranným využitím, která produkuje purpurově černé plody s významnými účinky na lidské zdraví. Slyšeli jste již o Acai?

Palma

Euterpe brazilská je krásná štíhlá vícekmenná palma rozšířená především v nížinách Jižní Ameriky, především v Kolumbii, Venezuele, Guyaně a Brazílii. Daří se jí v tropických nížinách a centrem výskytu je právě nejvýchodnější Amazonie. Dosahuje výšky 3-20 metrů. Skýtá mnohostranné využití a byla využívána v domorodé jihoamerické medicíně.

Plody

Květy euterpe jsou bílé a vytváří se z nich kulovité, purpurově zbarvené plody o velikosti 1-1, 5 cm. Plody jsou pokryté tenkou slupkou a obsahují tmavě zbarvenou dužinu.

Využití

Z euterpe se využívá jádro růstového vrcholu, které je jedlé a připravuje se z něj palmové zelí. Zralé plody euterpe se ve své domovině používají při přípravě osvěžujících nápojů, které mají typicky purpurově červenou barvu a lehce oříškovou chuť. Plody se však používají i při přípravě zmrzliny a pražená semena se používají jako náhrada za kávu. Pravdou však je, že v posledních letech došlo k nesmírnému rozšíření povědomí o těchto plodech a staly se velmi populárními mezi příznivci zdravého stravování. I u nás dnes můžete v mnoha prodejnách se zdravou výživou narazit na prášek či šťávu z Acai. Velmi oblíbená je i tzv. acai bowl, která se připravuje z rozmixovaného ovoce a prášku z plodů euterpe.

Zdravotní přínosy

Domorodé léčitelství

Palma a její plody byly a jsou využívány v domorodé jihoamerické medicíně. Odvar z listů a semen se podával při horečkách. Zajímavé je, že pečené palmové zelí se přikládalo na štíří bodnutí ke zmírnění bolesti. Odvar z kořene se používal při léčení malárie či cukrovky.

Výživová fakta

Plody z euterpe jsou velmi bohaté na obsah antioxidantů (antokyanů, polyfenolů, vitamínu A, C a E), zdravé tuky, vlákninu, minerální látky (hořčík, draslík, fosfor, mangan), rostlinné steroly a vitamíny z řady B.

Antioxidační aktivita

Výhodou produktů z plodů euterpe je především vysoký obsah antioxidantů, díky kterým mají velmi příznivý vliv na lidské zdraví. Mají protizánětlivé účinky a redukují poškození volnými radikály.

Zdraví kůže

Plody Acai jsou také prevencí časných příznaků stárnutí a podporují regeneraci kůže, udržují pokožku pružnou a zdravou.

Kognitivní funkce

Strava bohatá na antioxidanty podporuje zdraví našeho mozku a dobrou paměť. Kognitivní problémy a duševní poruchy často souvisejí také s postupujícím věkem. Acai obsahuje látky, které chrání buňky před degradací.

Hubnutí

Některé výzkumy dokazují, že plody euterpe napomáhají správnému trávení a upravují množství inzulínu v krvi. Díky tomu potlačují chutě k jídlu a přináší delší pocit sytosti. Mohou být tedy užitečné při hubnutí.

Stimuluje trávení

Plody Acai jsou bohaté na obsah vlákniny a podílí se na správném trávení. Jsou považovány za přirozený trávicí čistící prostředek, který napomáhá játrům a ledvinám zpracovávat a odstraňovat odpad a toxiny z těla.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/forest-and-kim/5590899917

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X