U kardamomu by měli zbystřit muži, zvyšuje potenci

Patří k jednomu z nejdražších koření, které se k nám dováží. Kardamovník obecný pochází z tropických pralesů Kardamonských hor v Indii, odkud se dostal do dalších zemí světa.

Nyní se pěstuje především na Cejlonu a není to jen tak nějaká malá rostlinka, dosahuje totiž výšky dva až čtyři metry a patří mezi příbuzné zázvoru.

Zpozornět by měli především muži, protože kardamon je pro ně afrodisiakum.

Sbírají se semena

Z kardamonu se sbírají semena, jež jsou uložena v tobolkách a využívají se jak celá, tak i mletá. A to nejen v kuchyni jako aromatické koření, ale i v lékařství, v tabákovém průmyslu, ale i při výrobě likérů a parfémů.

Kardamon obsahuje

Semena této rákosoivté rostliny obsahují bílkoviny, tuky, škroby, terpeny, karboxylové kyseliny, thiamin, riboflavin a niacin. Všechny tyto látky ho pak předurčují k tomu, aby jeho léčivý potenciál byl hodně široký.

Léčivé účinky

Kardamom působí analgeticky a protizánětlivě, pomáhá ke správnému trávení, při plynatosti, srdeční slabosti, při léčbě zánětů dásní a zubů, při onemocnění dýchacích cest, astmatu a zápalu plic, působí preventivně proti různým virům, tlumí bolesti revmatického původu, ulevuje při bolestech v krku, ledvinových a žlučníkových kamenech, zklidňuje žaludek a celé trávicí ústrojí, je to afrodisiakum pro mužskou část populace, zvyšuje potenci.

Rovněž pomůže i při stresu, únavě, přepracování, depresi, zlepšuje kvalitu zraku, posiluje srdce a játra, čistí dutinu ústní.

Využití kardamonu

Kardamon je výborný do nejrůznějších omáček a salátů, uzenin i masa, mletého i přírodního. Při pečení ho využíváme do perníků, marcipánových moučníků, ale i do džemů a kompotů. Lahůdkou je, pokud si špetku kardamomu přidáte do kávy.

Jestliže se vám točí hlava, rozkousejte a snězte celou tobolku.

Pokud budete semena jen žvýkat, zklidní vám nervy a osvěží dech.

Přidáte-li špetku kardamomu do teplého mléka či jogurtu, zvýšíte tím jejich stravitelnost a snížíte jejich zahleňující účinek.

Špetku práškového kardamomu přidejte do čaje, pomáhá to při vyčerpanosti a průjmech.

Kontraindikace: větší množství kardamonu může způsobit potíže se žlučníkem i potrat. Nevhodný je při žaludečních vředech.

 

 

 

 

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X