Tak tuto rostlinku známe všichni a její plody? Mňam, lesní jahody! Ano, mluvíme o jahodníku obecném, kterému se také lidově říká jahůdka, malá jahoda, podzemní jahoda, podzemek, zemnice, jahodovník.
Je pravda, že pokud na tuto rostlinu narazíme třeba v lese, budou nás více zajímat plody pro svoji úžasnou chuť, nicméně stranou by rozhodně neměly zůstat listy a kořen.
Proč listy?
Listy nám mohou pomoci, obsahují totiž důležité látky, jako jsou třísloviny, flavonoidy organické kyseliny, vitamín C a minerální látky. V plodech pak najdeme železo, minerály, cukry, pektiny, organické kyseliny (jablečná, citronová, šťavelová, salicylová), vitamínů (A, B, C, E) aj.
Plody sbíráme, když jsou zralé, což znamená krásně červené, listy trháme i s řapíkem v květnu až v září a sušíme je do ve stínu při teplotě do 40 °C,
Jahodník léčí…
Začněme u listů, které působí močopudně, regulují tvorbu žluče, staví průjmy, hojí rány, mají protizánětlivé účinky.
Plody (jahody) zase pomáhají při cukrovce, překyselení žaludku, chudokrevnosti, revmatizmu, proti žlučovým, ledvinovým a močovým kamenům, pročišťují krev. Posilují nervy a srdce, snižují krevní tlak.
Užití jahodníku
S jahodami si poradíme hladce, ideální je strkat je rovnou do pusy, ale pamatujte na omytí plodů. Jinak neprozradíme nic nového, takže šup s nimi do marmelád, džemů, kompotů, pohárů ovocných salátů, koláčů, dortů atd., atd.
Z listů a kořenů pak připravujeme čajové nálevy, odvary, obklady.
Odvar: 2 čajové lžičky sušených listů a kořene povaříme 10 minut v 250 ml vody, necháme 15 minut odstát a popíjíme 1 – 2x denně.
Čajový nálev: jedna lžičku sušených listů zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát, pijeme 1 – 2x denně.
Obklad: použijeme odvar a přikládáme na mokvavé rány, pomáhá také při krvácivých hemoroidech.
Využití v kosmetice
Pleťovou masku vyrobíme z jahodové dřeně, ta zmírňuje tvorbu vrásek a zpevňuje pleť. Odvar listů a kořenů zamezuje zápachu z úst a zlepšuje kvalitu vlasů.