Co je to kolostrum a jaké má přínosy pro zdraví?

Kolostrum neboli mlezivo je prvotní mléko, které se tvoří u savců v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno ještě asi 3-5 dní po porodu. Svým složením se velice liší od zralého mléka. Obsahuje velké množství bílkovin a protilátek. Také v něm nalezneme celou řadu vitamínů a minerálů. Podporuje růst a zdraví vývoj kojenců. Výzkumy však ukazují, že konzumace kolostra může také podpořit imunitu, zlepšit zdraví střev a pomoci v boji proti infekcím.

Kolostrum obsahuje významné živiny

Obsahuje živiny ve větším množství, než má mléko. Nalezneme v něm bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny (A, B C, E), minerály a makronutrienty.

Laktoferrin je protein, který se podílí na imunitní odpovědi našeho těla proti infekcím, včetně těch, které způsobují bakterie, viry a plísně. Růstový faktor je látka, která stimuluje růst. Protilátky pomáhají bojovat proti bakteriím a virům.

Zdravotní přínosy

Může posílit imunitní systém a pomoci v boji proti choroboplodným činitelům a to díky vysoké koncentraci protilátek. Výzkum ukazuje, že doplňky z kolostra mohou být zvláště účinné při zvyšování imunity u elitních sportovců. Sloučeniny v něm obsažené mohou pomoci předcházet průjmovým obtížím způsobeným bakteriemi nebo virovými infekcemi. Různé druhy hovězího kolostra jsou účinné při léčbě infekcí, mezi něž patří bakterie E. Coli.

Kolostrum vs mateřské mléko

Kolostrum může posílit střeva a pomoci v boji s infekcemi trávicího traktu. Může pomoci posílit střevní stěnu a zabránit tak střevní propustnosti. Jedna studie zjistila, že kolostrum může být účinný přípravek při výskytu kolitidy, což je stav charakterizovaný zánětem vnitřního ostění tlustého střeva.

Užívání

Přípravků je na trhu mnoho, ale obvykle se užívá jedna čajová lžička denně. Není vhodné pro ty, kdo mají alergii na mléko. Přípravky obsahující kolostrum mohou obsahovat přísady, které se řadí mezi alergeny, patří mezi ně sója. Při výběru přípravků obsahujících kolostrum buďte obezřetní a kupujte pouze kvalitní a osvědčené produkty. Nekvalitní hovězí kolostrum může obsahovat antibiotika, pesticidy či jiné syntetické hormony nebo stopy salmonelly. Lze však snadno zakoupit přípravky, které jsou proti těmto hrozbám testovány.

Není známo, zda je kolostrum bezpečné pro těhotné a kojící ženy. Pokud se rozhodnete ho užívat, pořiďte si jej u ověřeného dodavatele. Můžete také kontaktovat prodejce ohledně otázek souvisejících s jeho získáním a zpracování.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X