Trápí vás bolesti v krku, angína či horečka? Účinně fungují Priessnitzovy zábaly

Trápí vás neustálá bolest v krku? Bolest v krku vám pomůže zmírnit Priessnitzův zábal. Tento obklad skutečně funguje a pomůže na suchý kašel, při bolestech v krku i na teploty. Vyzkoušejte si jeho účinky na vlastní kůži.

Priessnitzův obklad

Priessnitzův zábal se používá k léčbě bolestí v krku, suchého dráždivého kašle, horečky, ale i zánětů průdušek a angíny. Jeho vynálezcem a propagátorem byl přírodní léčitel Vincenz Priessnitz, zakladatel vodoléčby, po kterém zábaly získaly také svůj název. Jedná se o lidový recept a přírodní způsob, jak podpořit léčbu a zároveň zmírnit kašel, popřípadě další příznaky nachlazení. Tento typ zábalů však pacientům doporučuje i mnoha praktických lékařů. Tento zábal se dá použít i na klouby při revmatických obtížích či k relaxaci kosterního svalstva.

Princip

Priessnitzův zábal je studeným zapařovacím obkladem, který se přikládá přímo na postižené místo, tedy zpravidla na krk, ale také na hrudník či klouby. Jeho cílem je dosáhnutí prokrvení daného místa, podporuje cirkulaci krve. Díky tomu, že zábal podporuje prokrvení v daném místě, zrychluje hojivé procesy.

Příprava

Příprava Priessnitzova zábalu je velmi snadná. Připravte si utěrku či větší kus látky, kterou namočíte ve studené vodě a položíte na postižené místo či obkroužíte okolo krku. Na tuto látku dejte neprodyšnou část, tedy nejlépe igelit či silné plátno. Musí dojít k zapaření spodní vrstvy a mokrá látka musí být zcela pokryta. Poslední vrstva musí být tvořena látkou suchou. Ideální je ručník, šála či šátek, který jste nechali nahřát například na topení. Doba působení zábalu je 30-60 minut. Používat jej můžete až 2 krát denně.

Jak účinkuje?

A jak obklad funguje? Nejdříve dochází k hypotermii, tedy snížení teploty, což trvá kolem 2 minut, přičemž během ní dochází k zúžení cév. Následně se teplota stabilizuje a dochází k rozšíření cév. Tato druhá fáze se označuje jako izotermická a trvá kolem 30 minut. V poslední fázi dochází ke zvýšení teploty a přichází přehřátí. Pokud byste obklad používali opakovaně, dodržujte alespoň čtyřhodinovou přestávku.

Pozor na…

Po aplikaci zábalu by neměl zůstat na daném místě déle než 3 hodiny, opravdu stačí i 45 minut. V některých případech není také tento druh zábalu vhodné používat, například na záněty, špatně se hojící rány, ekzém apod.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X