Přírodní alternativy zubní pasty, které si vyrobíte svépomocí

Udržet si zdravé zuby a dásně vyžaduje čas, odhodlání a správné prostředky. Základem je čištění zubů dvakrát denně, používání dentální nitě a omezení příjmu cukru. Problém je, že zubní pasty obsahují mnoho škodlivých látek, jako například oxid titaničitý, laurylsulfát sodný a umělá sladidla, která mohou být pro naší ústní dutinu škodlivá.

To je jedním z důvodů, proč stále více lidí hledá přírodní alternativy za zubní pastu. Ve skutečnosti existuje velké množství jednoduchých a nenákladných alternativ, které lze používat namísto zubní pasty a udržet své zuby zdravé a bílé. Představíme si 6 nejjednodušších možností, které můžete vyzkoušet vy sami.

Jedlá soda

jedla-soda-pastaJedlá soda je jednou z nejlepších alternativ zubní pasty, kterou lze používat v pravidelných intervalech. Mnoho komerčních zubních past obsahuje dokonce jedlou sodu jako jednu z hlavních složek. Jedlá soda působí jako abrazivní činidlo, které zuby vybělí a rozjasní. Dokáže dokonce neutralizovat kyseliny v ústech a tím snížit pravděpodobnost špatného dechu. Účinnost jedlé sody potvrzuje i studie žurnálu Journal of Clinical Dentistry, která tvrdí, že je jedlá soda ideálním prostředkem pro čištění zubů a odstraňování zubního plaku.

Možnosti použití:

 • Ponořte navlhčený kartáček do jedlé sody a vyčistěte si zuby tak, jak jste zvyklí.
 • Smíchejte 1 lžičku jedlé sody s trochou vody, aby měla konzistenci zubní pasty. Můžete přidat i několik kapek mátového extraktu, zajistíte si tak příjemný pocit svěžího dechu.

Poznámka: Ujistěte se, že 30 minut po vyčištění zubů nebudete nic jíst ani pít. Jedlá soda má při občasném použití mnoho přínosů, ale nedoporučuje se používat jí každý den, protože by mohla poškodit zubní sklovinu.

Kurkuma

kurkumova-zubni-pastaKurkuma podporuje celkové zdraví ústní dutiny, a proto můžete tento žlutý prášek příležitostně používat k čištění zubů. Skvěle působí proti plaku a disponuje protizánětlivými a antibakteriálními vlastnostmi, které vám pomohou s prevencí zánětu dásní.

Možnosti použití:

 • Smíchejte ¼ lžičky kurkumového prášku s trochou hořčičného oleje. Tuto domácí pastu naneste na kartáček a vyčistěte si zuby jako obvykle Po vyčištění si nezapomeňte důkladně vypláchnout ústa.
 • Můžete také smíchat 1 lžičku kurkumového prášku ve sklenici vlažné vody a použít ji jako ústní vodu. Kurkumovou vodu je vhodné převalovat v ústech alespoň 30 vteřin a až poté ji vyplivnout.

Extra panenský kokosový olej

Extra panenský kokosový olej je další skvělou alternativou zubní pasty a to zejména díky silným antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem, které přijdou při čištění zubů vhod.

Tento olej může pomoci se snížením plaku a předcházením problémů, jako jsou bolesti zubů, zápach z úst a onemocnění dásní. Účinnost kokosového oleje při čištění zubů potvrzuje hned celá řada studií.

Postup:

 1. Dejte si 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst.
 2. Olej převalujte v ústech tak dlouho, dokud nebude mít bílou a pěnovitou konzistenci.
 3. Následně si pečlivě vypláchněte ústa vodou.
 4. Poté si vezměte navlhčený kartáček a vyčistěte si s ním zuby

Poznámka: Toto provádějte v dopoledních hodinách a na lačný žaludek.

Aktivní uhlí

Další skvělou alternativou zubní pasty je aktivní uhlí. Aktivní uhlí dokáže snížit zubní plak a pomoci s odstraněním skvrn na zubech. Kromě toho zlepšuje i pH v ústech, odstraňuje toxiny a pomáhá v boji proti zápachu z úst.

Postup:

 1. Namočte svůj zubní kartáček do práškového aktivního uhlí.
 2. Vyčistěte si zuby jako obvykle.
 3. Důkladně si vypláchněte ústa.

Poznámka: Aktivní uhlí by neměli používat lidé, kteří mají kvůli zubům nějaká omezení.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je známý tím, že dokáže udržet zuby krásně bílé a lze ho používat namísto vaší zubní pasty. Peroxid vodíku má mírné bělící účinky, se kterými můžete udělat ze žlutých zubů zase bílé. V ústech pomáhají i jeho antibakteriální vlastnosti, které pomohou zlikvidovat nežádoucí bakterie.

Postup:

 1. Smíchejte 1 lžičku jedlé sody s trochou potravinářského peroxidu vodíku, aby měla směs konzistenci pasty.
 2. Následně si jemně vyčistěte zuby.
 3. Po vyčištění si důkladně vypláchněte ústa vodou.

Poznámka: Nepoužívejte peroxid vodíku v případě, že máte amalgánové plomby, jelikož by z nich mohl vyluhovat rtuť. Ujistěte se rovněž, že používáte potravinářský peroxid vodíku.

Pomerančová kůra

pomerancova-kura-pastaPomerančová kůra pomůže odstranit skvrny ze zubů a udržet je lesklé a bílé. Limonen, který je obsažený v pomerančové kůře, vám pomůže s odstraněním zubního plaku. Americký žurnál American Journal of Dentistry zjistil, že zubní pasty obsahující d-limonen výrazně pomáhají při snižování skvrn na zubech způsobených kouřením. Pomáhá zde i vitamín C, který zabraňuje růstu mikroorganismů v ústech, které způsobují zápach z úst, zubní kazy a další problémy.

Možnosti použití:

 • Vezměte si vnitřní část pomerančové kůry a třete s ní o své zuby a dásně. Následně počkejte cca 5 minut a poté si pečlivě vypláchněte ústa. Opakujte dle potřeby.
 • Můžete také ponořit vlhký kartáček do prášku z usušené pomerančové kůry a použít ji k čištění zubů.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X