Třapatka nachová vás potěší krásou i vyléčí

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) pochází ze Severní Ameriky, kde ji pěstovali indiáni, ale vy si ji můžete na zahrádce také pořídit. Není to nijak náročná rostlinka, a navíc vám bude dělat hned dvojí radost. Jednak je to léčivka a potom i vizuální, neboť kvete nepřetržitě celé léto. Navíc květy jsou odolné a vydrží lecjaké rozmary počasí.

Obsah látek v rostlině

Jak jsme již zmínili, je to léčivka. Rostlina obsahuje silice, glukózu, fruktózu, pryskyřice, polysacharidy, flavonoidy, inulin a echinocosid, esenciální oleje.

Chemické látky obsažené v kořenu se výrazně liší od látek v bylinné části rostliny. Ty mají více polysacharidů, kdežto kořeny více esenciálních olejů a jsou tak mnohem účinnější.

Z rostliny tak sbíráme kořen, květ a nať, které sušíme, ale používáme i čerstvé.

Třapatka léčí…

Léčivé účinky jsou rozmanité. Třapatka posiluje imunitu, pomáhá při léčbě katarů horních cest dýchacích, chřipce i běžném nachlazení.

Používá se k prevenci infekčních chorob i léčbě angíny, při chronických zánětech močového měchýře či prostaty. Tiší záněty mízních uzlin, hojí rány a potlačuje hnisání, ulevuje do bolesti.

Na léčbu výše popsaných potíží si můžete zakoupit tablety, sirupy, kapky, masti nebo krémy, anebo si je můžete přímo z rostliny vyrobit doma sami.

Domácí výroba

Jestliže pěstujete třapatku na zahrádce, není problém ji využít pro své zdraví.

Tinktura: 150 gramů čerstvých květů třapatky, případně 200 gramů sušených květů, vložíme do sklenice a zalijeme 0,5 l 60 % lihem nebo pálenkou (slivovice, meruňkovice apod.). Za občasného protřepání necháme stát týden na teplém místě a poté scedíme a uložíme v tmavé sklenici do chladu. Užíváme každé ráno, na lačno jednu lžičku.

Kloktadlo: do sklenice s vodou přidáme pár kapek tinktury.

Čaj: 1 lžičku sušených nebo čerstvých listů s květy zalijeme ¼ l vroucí vody a 10 minut louhujeme. Poté scedíme, ¼ l čaje můžeme vypít až 3x denně. Čaj můžeme rovněž kloktat. Čaj skladujeme max. 24 hodin v lednici, poté vždy připravujeme čerstvý. Pijeme 14 dní, pak musí následovat 14 dní přestávka.

Obklad: použijeme čaj, kterým omýváme zanícené místo každé 2 až 3 hodiny.

Odvar: čerstvý nebo usušený kořen nakrájíme na lžičku a poté vložíme do ¼ l vody a 20 minut vaříme. Poté scedíme a používáme stejně jako čaj. Odvar je účinnější, skladovat ho můžeme 48 hodin.

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X