9 bylin, které nakopnou mozek a zlepší paměť

Jste přepracovaní, doléhá na vás nedostatek spánku či stres a potřebujete podpořit váš mozek či paměť? Snažíte se sebevíc, ale mozek se nedokáže soustředit? Je to znamení, že potřebujete odpočinek. Vyzkoušejte tyto byliny pro mozek, které vám pomohou zvýšit vaši produktivitu, zlepšit duševní soustředění a zvýšit celkovou výkonnost mozku.

Rozmarýn

Rozmarýn je známý jako „bylina vzpomínek“ a používá se v aromaterapii ke zlepšení paměti, koncentrace a duševní jasnosti. Za tyto účinky může chemická složka rostlinky známá jako 1,8-cineol. Její koncentrace se zvyšuje, pokud se využívá v éterických olejích. Vůně rozmarýnu prokázala, že dokáže zlepšovat rychlost a přesnost ve vykonávání mentálních úkolů.

Ashwagandha

Ashwagandha se tradičně používá v ayurvédské medicíně k omlazení a posilování mozkových funkcí. Věří se, že pomáhá léčit nervové vyčerpání a zabraňuje zhoršení činnosti mozkových buněk. Ashwagandha může nabídnout další přínos – podpora vašeho imunitního systému, zlepšení celkového kognitivního výkonu a podpora duševní činnosti.

Ginkgo Biloba

Mnoho studií ukazuje, že Ginkgo (Ginkgo biloba) má velký přínos pro zlepšení paměti a koncentrace a může také pomoci regenerovat mozkové buňky.Tato bylina zlepšuje kognitivní funkci, zejména při použití společně s ženšenem. Ve studii provedené na Univerzitě Northumbria zjistili výzkumníci výrazné zlepšení v oblasti duševního výkonu a rychlosti při plnění úkolů.

Důležité upozornění: Ginkgo by nemělo být používáno ve spojení s NSAID, ibuprofenem, aspirinem, warfarinem nebo jinými léky k ředění krve.

Ženšen

Ženšen (asijský ženšen, orientální ženšen nebo sibiřský ženšen) je adaptogenní bylina, která pomáhá odolávat stresu a zvyšuje energii, koncentraci a náladu bez negativních účinků zjištěných u stimulantů, jako je kofein. Ženšen může zlepšit paměť a pozornost, prodloužit duševní a fyzickou vytrvalost a zmírnit úzkost.

ženšen

Brahmi

Brahmi údajně může podpořit nervový systém a mozek. Může pomoci podpořit souhru mezi levou a pravou polovinou mozku. Bylo zjištěno, že zvyšuje paměť, inteligenci, soustředění a schopnost učit se. Brahmi může také nabízet pomoc při snižování stresu. Předpokládá se, že zmírňuje úzkost, pomáhá při nespavosti a podporuje emocionální odolnost.

brahmi

Vacha

Tato bylina byla tradičně používána k léčbě poruch nervového systému. Také může pomáhat podporovat myšlenkové procesy a při činnostech vyžadujících duševní soustředění. Někteří lidé, kteří používají vachu, hlásí, že má mírně stimulující účinek, proto je doporučována těm, kteří mají špatnou náladu. Také se věří, že pomáhá s detoxikací mozkové tkáně.

Tulsi

Bylo zjištěno, že tulsi pomáhá okysličovat mozek a zvyšuje oběh. Někteří její uživatelé tvrdí, že zvyšuje celkový pocit pohody.

Gotu kola

Gotu kola je bylinka s dlouhou historií. Je to přirozený prostředek ovlivňující činnost nejen mozku, ale i těla. Rostlina obnovuje mozkové funkce, pomáhá zvyšovat soustředění a koncentraci a také pomáhá zpomalovat procesy stárnutí.

Rhodiola

Tato rostlina je zvláště užitečná v období stresu a může pomoci zlepšit nejen duševní, ale i fyzickou výkonnost. Snižuje pocit úzkosti a deprese. Může pomoci při mentální únavě a podpoře paměti.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X