Toxické chemikálie jsou všude kolem nás. Dejte si na ně pozor. Výrazně narušují hormonální systém, rozmnožovací i nervovou soustavu

Toxické látky nás obklopují ze všech stran. Dá se jim vůbec vyhnout? Oblékáme si je, jsou součástí našeho jídla i hygieny, dýcháme je, pomáhají nám v úklidu. Odborně se nazývají endokrinní disruptory, protože výrazně narušují lidský i zvířecí hormonální systém, rozmnožovací i nervovou soustavu. Ovlivňují nás už v prenatálním stádiu a mohou být příčinou mnoha různých onemocnění.

DEHP

Brzdí produkci hormonu testosteronu a může být příčinou astmatu a dýchacích potíží nejen u dětí. Je součástí koupelnových závěsů, plastových výrobků, opalovacích krémů a najdeme ho téměř ve všech parfemovaných produktech, jako jsou osvěžovače vzduchu i voňavé ubrousky do sušiček. Jako složka prachu je téměř všudypřítomný a lze ho omezit koupí výrobků bez DEHP.

DEP

Dietylftalát je toxické rozpouštědlo vůní a používá se například k výrobě osvěžovačů vzduchu do aut.

BBP

Můžeme se jen domýšlet, jak je možné, že tato toxická látka se nachází v leštidlech, čističích aut a zároveň je součástí rtěnek, pěn na holení nebo mýdel.

Látky příbuzné ftalátům aneb není všechno EKO, co se zelená

Zjištění, že stovky látek v běžných výrobcích jsou toxické, odstartovalo pořádný eko boom. I firmy, které slibují nezávadné výrobky bezpečné pro nás i životní prostředí ale ne vždy dodržují bezpečné složení. Používají totiž látky velmi podobné ftalátům, které ale zatím nebyly oficiálně přidány na seznam nebezpečných chemiálií.

Bisfenol A (BPA)

BPA ovlivňuje produkci estrogenu a především u mužů má zásadní dopady na zdraví. Zvyšuje krevní tlak, riziko cukrovky a snižuje kvalitu spermií. BPA je součástí mnoha běžných výrobků které máme v domácnostech, jako jsou například sprchové závěsy, plastové láhve, laky na nehty, opalovací krémy, přípravky na nádobí nebo prášky na praní a vlasová kosmetika.

Triclosan

Triclosan je antibakteriální látka přidávaná do mýdel, kuchyňských prostředků na mytí nádobí nebo zubních past. Nejen, že způsobuje rezistenci vůči antibiotikům, ale může být i jednou z příčin hormonálních poruch a  poškození štítné žlázy. Pozor si dejte na pravidelnou výměnu zubních kartáčků a mycích žínek, ve kterých se triclosan drží i po obměně hygienických produktů.

Alkylfenoly APEO

Další z látek, které nepříznivě ovlivňují produkci estrogenu v těle. Nachází se v běžných čistících prostředcích, pracích gelech i pitné vodě. Výzkumný tým z Univerzity v Marylandu naměřil vysoké koncentrace alkylfenolů v těle okounů, kteří žijí ve vodách kolem Chicaga. Oblast se zdá být značně znečištěnou a (ne)kvalita vody představuje problém především pro ekosystém amerických Velkých jezer, kam ústí většina řek protékajících přilehlými velkoměsty.

Parfemace

Výrobky se parfemují především proto, aby se zamaskoval zápach ostatních látek. Syntetické vůně ovlivňují produkci estrogenu a narušují tak hormonální rovnováhu.

Silikony

V posledních letech stoupla poptávka po vlasových produktech bez obsahu silikonů. Ty mají sice výborné stylingové vlastnosti, usnadňují roztírání přípravku a obalují vlas, který pak vypadá silnější a pevnější. Silikony se ale v těle drží velmi dlouho a ve větším množství nebo při pravidelném používání mohou působit rakovinotvorně a ovlivňovat produkci estrogenu. Kromě šamponů a balzámů na vlasy bývají součástí krémů na opalování, ale i čisticích prostředků na auta.

Bělidla a optické rozjasňovače

Optické rozjasňovače mají za úkol proměnit bílé oblečení v ještě bělejší a zářivější. Jsou ale také jednou z nejčastějších příčin podrážděné pokožky a jsou zcela nevhodné pro praní dětského prádla. Zůstávají ve tkanině a mohou způsobovat dlouhodobé kožní problémy. Kromě toho některé studie potvrdily vyšší riziko rakovinného bujení buněk a negativní vliv na hormonální rovnováhu v těle.

Přírodní pomocníci při úklidu: jedlá soda, citron, aromatické oleje
zdroj: pixabay.com

Čím tyto látky nahradit?

Určitě byste rádi zvolili přírodnější variantu, než je praní prádla a mytí nádobí v toxickém koktejlu. Začněte se změnou postupně a jednoduše. Nejúčinnějšími pomocníky v domácnosti jsou totiž obvykle ty nejobyčejnější a nejlevnější suroviny! Skvělou dvojkou při úklidu je třeba obyčejný ocet a jedlá soda – bývají součástí každé kuchyně a bez obav s nimi můžete vyčistit lednici, odpad i pračku.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X