Na každého platí něco jiného a tělo se k pokusům o snížení váhy staví všelijak. Jednomu to jde snadno, druhý celý život bojuje s kolísáním váhy. Univerzální rada na hubnutí neexistuje, lékaři však doporučují balíček tipů, jak jít štíhlé postavě naproti.
Pravidelnost na talíři
Pokud nesnídáte, děláte velkou chybu. Ne nadarmo se říká, že snídaně je to nejdůležitější jídlo celého dne. Tělo je odpočinuté a lehce vyhladovělé, připravené na nálož kvalitních surovin ze zdravých tuků a bílkovin. Povolené jsou i přirozené cukry, ale většinou jen ty z ovoce. Rafinované produkty nemají u snídaně co dělat. Vafle nebo palačinky jsou sice lákavé, ale v půl sedmé ráno si nechte na směs mouky a cukru zajít chuť. Po pár hodinách byste měli hlad a metabolismus jel naprázdno. Mnohem lepší variantu představuje kombinace vajec, avokáda, lososa nebo jiných ryb, kuřecího masa, tvarohu a celozrnného pečiva. Stejně dobře poslouží i krémová polévka z batáty, silný vývar nebo cizrnová pomazánka se zeleninou upravenou podle wet sauté.
Neméně důležitá je i pravidelnost. Velké časové rozestupy, které se různě zkracují nebo prodlužují, tělu neprospívají. Organismus je zmatený a vše, co přijme, si pečlivě uloží. Všechny pokusy o snížení hmotnosti pak bojkotuje, protože se obává strádání. Zažijte si pravidelnost a tělo vás brzy odmění. Bude vědět, že je na vás spolehnutí. Nebude si vytvářet rezervy a při fyzické aktivitě se bude formovat mnohem snáz.
Na složení záleží
Jasně si určete, co chcete jíst. Zamyslete se nad tím, co vám dělá dobře, co vás nadýmá nebo vám způsobuje nevolnosti, s čím po etické stránce vnitřně nesouhlasíte. Může se to týkat mléčných výrobků, rafinovaného cukru, živočišných tuků, uzenin, bílého pečiva, luštěnin, dusitanových solí nebo palmového oleje. Vždy ale myslete na to, aby jídelníček obsahoval všechny nutrienty potřebné pro správné fungování těla a hormonální rovnováhu. Vyřaďte všechno, co nebudete během redukčního období jíst. Zbytečně by vás to svádělo a narušovalo vaši snahu a psychickou pohodu. Potraviny v neporušeném obalu věnujte na charitu, otevřené balíčky bez výčitek vyhoďte. Pokud si vyšetříte čas a poctivě si přečtete všechny etikety se složením, dost možná na vás čeká nemilé překvapení. Většina lidí má totiž velice zkreslenou představu o tom, co ve skutečnosti jí.
Pitný režim
Pravidelný příjem tekutin je pro správné fungování těla nezbytný. Dva litry vody denně byste si měli naordinovat bez zbytečného odkladu. Nejde jen o ledviny a elasticitu kůže, ale i o bystřejší mysl, lepší soustředěnost, prevenci před bolestmi hlavy a dehydratací a oddálení pocitu hladu. Nemusíte pít jen čistou vodu, ta může ve velkém množství způsobovat průjmy a nevolnosti, ale směle kombinujte vývary, zelené čaje a v omezené míře i ovocné šťávy.
Dieta versus styl
Několikrát za sebou si řekněte větu “jsem na dietě”. V tu chvíli se vám sevře žaludek a pomyslíte na moment, kdy se zakousnete do smaženého kuřete, spořádáte tři koblihy naráz a zapijete je sladkou limonádou. Přijdou nevolnosti, výčitky a těžce shozené kilogramy se rychle vrátí, často i s posilou. Všechno je v hlavě. Dietu totiž vnímáte jako dočasné omezení, abyste dosáhli svých cílů. Mnohem snazší je stav, kdy to přijmete jako životní styl, ke kterému neodmyslitelně patří pravidelný pohyb a zdravý jídelníček založený na zvýšeném příjmu zeleniny, zdravých tuků, ovoce a bílého masa a ryb. Psychické rozpoložení se často podceňuje, právě to je ale klíčem k úspěchu.
Zdroj: nhs.uk