Tetování zabraňuje pocení a může vést až k přehřátí organismu

Tetování patří mezi trendy současné módy. Přestože se nejedná o novou techniku zkrášlování, je stále oblíbenější napříč generacemi. Pokožka pokrytá kérkami ovšem brání přirozenému ochlazování povrchu těla pocením, pokud jej tělo potřebuje. Jak je možné zabránit nebezpečnému přehřívání?

Jak probíhá proces tetování a jaké změny pro tělo znamená

Tetování zahrnuje propíchnutí kůže jehlami naplněnými barvivem do dermální vrstvy. Dermální vrstva je tvořena kolagenovými vlákny, nervy, krevními cévami a žlázami, včetně potních žláz, které produkují pot, když se tělo zahřeje a překročí běžnou teplotu.

Máte tetování? Může vám hrozit úpal, protože zabarvená pokožka produkuje výrazně méně potu než obvykle, uvádí vědci z amerického Michiganu.

Účastníci studie uvedli, že život s tetováním obnáší jistá omezení. Je třeba více dbát na pitný režim během léta, nevystavovat potetovanou pokožku přílišnému slunečnímu záření. Pokud se tyto dvě základní pravidla nedodrží, hrozí únava, malátnost, úpal a v krajním případě i mrtvice.

Tetovaná kůže vyžaduje zvláštní péči
pixabay.com

Výsledky pokusu odhalily nižší míru pocení

Američtí vědci z Michiganu zahájili experimentální studii a oslovili 10 dobrovolníků mužského pohlaví s potetovanými různými částmi těla. Účastníci měli tetování na horní části zad, rameni, horní části těla, horní části paže nebo dolní části paže a zcela pokrývala kruhovou plochu nejméně 5,2 cm2. 

Cílem studie bylo sledovat rozdíly v sekreci potu a množství sodíku v potu mezi tetovanou a netetovanou kůží. Jednalo se o použití zdravotnického zařízení (zvané pilokarpin) určeného k vyvolání pocení a účastníci byli testováni dvakrát: jednou na tetované kůži a jednou na kůži bez tetování.

Umělá stimulace potních žláz v tetované oblasti kůže vedla k nižší potní rychlosti než stimulace potních žláz v oblasti bez tetování u stejné osoby.

Všech 10 účastníků generovalo méně potu z tetované kůže než z netetované kůže.

Experiment odhalil nižší míru ochlazování těla
pixabay.com

Průměrný poměr rychlosti potu z tetované k holé pokožce byl 0,53 (± 0,12), proto byla průměrná rychlost potu z tetované kůže asi poloviční než rychlost potu z kůže bez tetování.

9 z 10 účastníků experimentu mělo vyšší koncentraci sodíku v potu z tetované kůže než z netetované kůže. Průměrná koncentrace sodíku z tetované kůže byla 1,73 krát vyšší než u čisté kůže.

Tetování a jeho symbolika napříč historií

Tetování a různé „malůvky“ na části těla nejsou nic nového. Podíváme-li se do historie, zjistíme, že domorodí lidé pomocí kostí, klacíků, větviček namáčených do krve a jiných přírodnin malovali na svá těla ornamenty značící jejich postavení ve společnosti. Egypťané se krášlili, aby se co nejvíce přiblížili svým bohům, kteří byli tetování po celém těle jako symbol moci a dokonalosti. Námořníci na svých cestách tetování brali jako cenné suvenýry a vězni ve svých celách jako postavení moci.

Dnes je tatér ceněným řemeslem a plnohodnotným zaměstnáním, které přináší na těla svých zákazníků nejen krášlící prvky, ale má tu moc změnit identitu, zdokonalovat image a vyjádřit pomocí kreseb osobnost svého nositele. 

Trendem jsou dnes hlavně kérky s figurálními motivy či abstraktní vzory s kořeny právě egyptských či aztéckých symbolů. Tetují se různé části těla. Nejvíce v oblibě jsou paže, hruď, krk a kotníky. Někdo tento způsob krášlení považuje za kýč a někdo za umění. Záleží na názoru každého z nás. Nesporné ovšem je, že tetování se pomalu stává disciplínou hodnou mít své festivaly, soutěže a přehlídky.

Tetování vytváří image svého nositele
pixabay.com

Co dělat při pocitu přehřátí

Pár drobných tetování roztroušených na pokožce nebude mít pravděpodobně velký vliv na vaši regulaci teploty. Přehřátí pokožky hrozí až v momentě, kdybyste měli velké části těla pokryté tetováním.

Pokud tetované místo jeví známky přehřátí, doporučujeme postupovat jako při úpalu: lehnout si na chladné místo, ochlazovat pokožku, svléknout si zbytečné vrstvy oblečení a doplnit dostatek tekutin.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X