Jak na neštovice a afty? Hřebíčkovou tinkturou

Původem indonéské koření si získalo oblibu nejen v kuchyni, ale také v domácí lékárně. Pro své antiseptické účinky by hřebíček neměl chybět v žádné domácnosti. Na jaké nepříjemnosti pomáhá hřebíčková tinktura a jak si ji doma připravit?

Účinky této drogy jsou známé více než 2000 let. Hřebíček tlumí bolest a nepříjemné pocity, jako je svědění nebo pálení. Hřebíčková tinktura působí jako lokální anestetikum. Výrazně zmírňuje kožní reakce po komářím či mravenčím štípnutí, stejně tak po vosím bodnutí. Dobře funguje i na popálení od kopřiv.

Kožní problémy

Hřebíčková tinktura hojí mokvavá ložiska ekzému. Rychle uleví od úporného svědění. I když může zprvu trochu pálit, po chvíli přijde úleva. Po opakovaném používání se začne infikovaná kůže hojit. Poznáme to tak, že zarudlá ložiska postupně světlají.

Pro své antimykotické a antibakteriální účinky je skvělým pomocníkem proti kožní mykóze (ne na sliznicích). Tinktura navíc postiženou kůži příjemně osvěží a přináší okamžitou úlevu od úporného svědění.

A to není všechno. Osvědčila se při onemocnění neštovicemi. Stačí postižená místa ošetřit vatovou tyčinkou namočenou v macerátu. Dítě se přestane škrábat a puchýřky dobře mizí.

Zuby a dásně

Pokud vás zlobí bolavý zub, namočte kousek vaty do tinktury, vložte na bolavé místo a nechce působit. Účinek se dostaví záhy. Mělo by vám to pomoci přečkat noc, než se vydáte k zubaři.

Podobně můžeme zaléčit afty či váčky na dásních. Ti odvážnější mohou naředěnou tinkturu kloktat při bolestech v krku. Není to zrovna chutná záležitost, ale za možnost dát si celý oběd, to stojí.

Jak na to

Tento recept zvládne každý. Potřebujeme jen dvě ingredience: jedno 160ml balení Alpy a balení hřebíčku, které najdeme v každém marketu mezi kořeními.

Třetinu až polovinu Alpy odlijeme, například do skleničky od přesnídávky. Do lahve o objemu 160 ml nasypeme polovinu balení hřebíčku. Zbytek nasypeme do druhé nádoby s Francovkou. Necháme na temném místě macerovat alespoň týden. Poté se tinktura může přelít do jiné nádoby, nebo v ní hřebíček zkrátka ponechejte.

160 ml macerátu vydrží minimálně rok. Menší balení Alpy, o velikosti 60 ml, se hodí na cesty.

Všechny výše uvedené účinky mám osobně vyzkoušené. Dohněda zabarvený lihový roztok nazývám „kouzelná vodička“. Děti na to slyší a věří v zázračné mazání od maminky.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X