Tepelná mapa ukazuje, jak vnímáme jednotlivé emoce

Věděli jste, že na každou emoci reaguje tělo jinak a stimuluje u toho konkrétní části těla? A rozdíly to nejsou zanedbatelné. Nyní máte možnost sledovat, jak nás ovlivňují nejčastější emoce díky unikátní tepelné mapě. Studie provedená vědci ve Finsku ukazuje, jak a kde cítíme ve svém těle některé emoce. Tato skutečnost by mohla být velmi důležitá pro léčbu nálad a především emočních poruch. „Často si myslíme, že emoce jsou něco, co se děje pouze v mysli, ale existuje také mnoho důkazů, které naznačují, že se také vyskytují v našem těle,“ říká hlavní autor Lauri Nummenmaa z Aalto University School of Science ve Finsku. Studie byla publikována ve  sborníku Národní akademie věd a sestávala z pěti experimentů zahrnujících 701 účastníků.

Pohrdání

Nejčastěji se vyskytuje v oblasti hlavy, krku a hrudníku. Opovržení znamená, že se na někoho díváme a vnímáme ho tak, že je pod naší úroveň. Díky tomu se posiluje naše ego, což se zobrazuje právě v oblasti hlavy.

Stud

Byla aktivována oblast pohrdání, ale emoce se objevily i v břiše.

Hrdost

Není překvapením, že pocit hrdosti se objevuje v horní části těla, konkrétně v hlavě a na hrudi. Pýcha je pozitivní emocí a uvolňuje v celém těle chemické látky.

Deprese

Není také překvapením, že lidé zaznamenali sníženou aktivitu v těle, když přišla na mysli deprese. Deprese má na tělo znecitlivující efekt a objevuje se, na teplotní mapě, v opačných místech, než láska a štěstí.

Láska

Láska způsobuje, že celé tělo svítí pozitivními emocemi , protože je to velmi silný pocit. Lidé hlásili nejvíce aktivity v hlavě, hrudníku a dolní části břicha (možná to má co do činění s „motýly“).

Úzkost

Podle teplotní mapy se pocit úzkosti objevil nejčastěji na hrudi. To dává smysl, protože naše srdce se při úzkosti výrazně zrychlí.

Další emoce

Porovnějte vliv jednotlivých emocí, každá z nich působí zcela jinak a projevuje se na jiných částech těla.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X