Snažíte se jíst zdravě? Potřebujete shodit nějaké to kilo? Pokud máte pocit, že obecně uznávané zásady redukčního jídelníčku vám moc nevyhovují, co takhle zkusit dietu na míru přímo vám? Indická Ajurvéda vám v tomto případě může pomoci. Chcete vědět jak?
Ajurvédská dieta ctí specifika každého z nás
Slyšeli už jste někdy o tradičním ajurvédském učení? Ájurvéda je forma celostní medicíny zaměřené na podporu rovnováhy mezi tělem a myslí.
Podle ajurvédy tvoří vesmír pět prvků – vayu (vzduch), jala (voda), akash (prostor), teja (oheň) a prithvi (země). Předpokládá se, že tyto prvky tvoří tři různé dóše, které jsou definovány jako druhy energie, které cirkulují v lidském těle. Každá dóša je zodpovědná za specifické fyziologické funkce. Ajurvédská strava je založena na stanovení dominantní dóše a konzumaci konkrétních potravin, aby se podpořila rovnováha mezi všemi třemi dóšami.
Ačkoli ájurvédská strava má pro každou dóšu specifické pokyny, strava jako taková doporučuje konzumaci potravin, jako je ovoce, zelenina, obiloviny a luštěniny. To může výrazně prospět vašemu zdraví, protože tyto potraviny jsou bohaté na mnoho základních živin.
Strava také minimalizuje zpracované potraviny, kterým často chybí vláknina a důležité vitamíny a minerály. Ájurvédská strava tak může pomoci chránit před chronickými chorobami a podpořit lepší zdraví.
Může podporovat i hubnutí vzhledem k tomu, že je založená na zdravých potravinách bohatých na živiny. K dispozici je sice omezený počet studií, ale některé studie dokazují, že tato strava v kombinaci s jógou může mít vysoký podíl na úbytku hmotnosti. Věděli jste, že cvičení jógy je zdravé úplně pro každého?
Jak určit svůj tělesný typ
Který stravovací typ sedí právě na vás? Vyberte si z následujících charakteristik jednotlivých dóš a zařaďte do svého jídelníčku potraviny, které udělají dobře právě vám.
Typ Pitta (oheň + voda)
Tento typ člověka bývá inteligentní, pracovitý, rozhodný, vznětlivý. Je obvykle střední postavy. Může trpět stavy, jako jsou zažívací potíže, srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak.
Strava omezuje konzumaci koření, ořechů a semínek. Doporučuje drůbež v malém množství, vaječný bílek, tofu, mléko, ghí, máslo, ovoce a zeleninu, luštěniny, rýži basmati, obilniny, semínka, kokos, malé množství černého pepře, kmínu, skořice, koriandru, kopru, kurkumy
Typ Váta (vzduch + prostor)
Tento typ bývá kreativní, energický a živý. Lidé s touto dóšou jsou obvykle štíhlí a drobní, mohou mít problémy s trávením, únavou nebo úzkostí.
Jídelníček omezuje sušené ovoce, hořké byliny a syrovou zeleninu. Doporučuje malé množství drůbeže, mořských plodů, tofu, mléko, máslo, jogurt, sýr, ghí, ovoce a zeleninu, luštěniny, vařený oves, vařenou rýži, ořechy a semena, kardamom, zázvor, kmín, bazalku, hřebíček, oregano, tymián, černý pepř.
Typ Kapha (země + voda)
Typ přirozeně klidný a loajální. Lidé s touto došou mají často mohutnější postavu, mohou mít problémy s přírůstkem hmotnosti, astmatem, depresí nebo cukrovkou.
Poslední typ ve stravě omezuje těžká jídla. Doporučuje červené maso, krevety, žloutky, kokosové ořechy, ovoce a zeleninu, luštěniny, miso, rýži, vařené obiloviny, ořechy a sezamová semínka
Už víte, která z charakteristik na vás nejvíce sedí? Pak byste měli vyzkoušet kombinaci potravin, které jsou pro vás nejvhodnější k zachování celkového zdraví a řešení fyzických i psychických potíží.
I když s ájurvédskou stravou souvisí mnoho výhod, je třeba vzít v úvahu i nevýhody. Zvláště v začátcích vám může připadat příliš omezující a je třeba dát dobrý pozor na to, abyste i v omezeném jídelníčku měli zastoupené všechny potřebné živiny. Příliš zredukovaná strava je jednou z nejčastějších chyb při hubnutí.
Zdroj: healthline.com