Proč je cvičení jógy zdravé úplně pro každého

V posledních letech zažívá jóga neskutečný boom. Jógová studia, jógové podložky, jógové kalhoty… Na jógu zkrátka narážíme kdykoliv a kdekoliv. Je ale jóga opravdu tak zdravá, jak se o ní tvrdí? A mohou ji cvičit i děti, těhotné ženy nebo senioři s omezenou možností pohybu?

Jóga je vhodná pro všechny

Při pohledu na jogíny, kteří meditují v nejrůznějších krkolomných pozicích někteří z nás jen nevěřícně kroutí hlavou. Vždyť já se ani nedotknu prsty podlahy, když se předkloním, říkáte si možná. To není nic pro mě! Ale opak je pravdou. Jóga je opravdu pro všechny. Existují totiž různé druhy tohoto cvičení.  Pojďme si společně představit důvody, proč se józe začít věnovat.

Zdravotní přínosy jógy
pixabay.com

Lepší flexibilita pro začátečníky

Jak je z pohledu na cvičitele jógy patrné, jóga zvyšuje flexibilitu. Pravidelným cvičením si protáhnete svaly a snížíte únavu. Dobrá zpráva je, že podle výzkumů 35% začátečníků pocítilo znatelné rozdíly ve své flexibilitě již po osmi týdnech pravidelného cvičení jógy.

Větší síla díky power józe

Abyste fyzicky zesílili, nemusíte jen zvedat těžké činky. Pokud je vaším cílem získat více síly a zvětšit objem svalové hmoty, ideálním cvičením je power jóga a ashtanga. Ale i pokud se budete věnovat klasické józe, vaše tělo bude celkově silnější. Zejména pozice jako pes hlavou dolů a nahoru a pozice prkna vám zaručí zpevnění horní části těla.

Celkové posílení těla je vhodné také pro seniory, kteří mají často omezené možnosti pohybu. Vyzkoušejte základní pozice jógy pro začátečníky a cviky provádějte pouze dokud neucítíte bolest. Pravidelným cvičením se vám postupně podaří provádět všechny ásany dokonale.

Jóga pro seniory
pixabay.com

Správné držení těla

Jakmile zlepšíte svoji flexibilitu a fyzickou sílu, odměnou vám bude lepší držení těla. Většina pozic v józe se soustředí na zpevnění středu těla, tzv. core, díky čemuž budete sedět a stát vzpřímeně a nebudete se hrbit. Jóga je tak výborným cvičením, pokud máte sedavé zaměstnání, při kterém je právě nesprávné držení těla a oslabení břišního svalstva velkým problémem.

Cvičení jógy v těhotenství vám pomůže od bolesti zad a podpoří správné držení těla, i když se vám díky rostoucímu bříšku mění těžiště. 

Jak se zklidnit díky správnému dýchání

Dalším aspektem, na který se jóga soustředí je správné dýchání. Naučte se dýchat pomalu a vědomě. Díky tomu se budete cítit klidnější a méně ve stresu. Když se totiž budete soustředit na svůj dech, zklidníte tím i svou mysl a odpoutáte se od negativních myšlenek.

Děti mohou vyzkoušet speciální lekce jógy pro děti, které jsou zaměřené spíše na celkovou obratnost a flexibilitu a můžete je cvičit i doma podle online videí. Díky cvičení jógy se děti naučí lepší koncentraci a během lekce nenásilnou formou posílí fyzickou i duševní stránku.

Jóga je vhodná i pro děti
pixabay.com

Jóga posiluje srdce

A nakonec, vaše srdce vám při pravidelném cvičení jógy také poděkuje. Bylo dokázáno, že cvičení jógy snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak. Jóga je také spojována se snížením hladiny cholesterolu a celkovým zlepšením imunity.

Zkrátka a dobře, cvičení jógy vám udělá dobře na duši i na těle. Zesílíte fyzicky i psychicky, budete klidnější a vyrovnanější, budete zdravější, odolnější a ve výsledku i spokojenější a šťastnější. 

Proč cvičit jógu
pixabay.com

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X