Těhotenská cukrovka se nesmí podcenit: jaká jsou rizika pro matku i dítě

Věděli jste, že těhotným ženám hrozí riziko výskytu těhotenské cukrovky? Ta může postihnout i ženy, kterým nikdy předtím cukrovka diagnostikována nebyla a ani neměly žádné příznaky. Jaké má těhotenská cukrovka příznaky a co to znamená pro nastávající matku? Tyto i další otázky vám zodpovíme v následujících řádcích.

Příznaky těhotenské cukrovky

Ačkoliv po porodu může gestační diabetes opět vymizet, jeho výskyt v těhotenství může ovlivnit zdraví dítěte a u matky je mnohem vyšší pravděpodobnost toho, že se u ní v pozdějších letech vyskytne cukrovka 2. typu. 

Jelikož příznaky těhotenské cukrovky jsou podobné klasickým průvodním jevům, které doprovází těhotenství, je obtížné cukrovku objevit bez lékařské pomoci. Projevuje se totiž například pocitem žízně, častějšími pocity hladu nebo častějším močením.

Existují určité rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost výskytu těhotenské cukrovky. Mezi ně spadá například:

  • nadváha v době před otěhotněním
  • výskyt diabetu v rodinné anamnéze
  • syndrom polycystických ovarií (cysty na vaječnících)
  • zvýšená hladina krevního cukru
  • vysoký cholesterol

Víte, že i nápoje s umělými sladidly zvyšují hladinu krevního cukru? Přečtěte si proč.

Jak probíhá vyšetření těhotenské cukrovky

Máte obavy z tohoto onemocnění? Naštěstí existují spolehlivé testy, díky kterým se přítomnost cukrovky u těhotných žen dá odhalit. Toto vyšetření se nazývá glukózový toleranční test a spočívá v tom, že se pacientce změří hladina krevního cukru nejprve nalačno, potom vypije 75 g nálevu glukózy a po dvou hodinách se jí opět změří hladina cukru v krvi. Podle výsledků se tak odhalí, zda žena trpí či netrpí cukrovkou. Doba, kdy je toto vyšetření provedeno, se liší podle toho, zda se u těhotných žen vyskytuje vyšší pravděpodobnost cukrovky. V takovém případě se glukózový toleranční test provádí mezi 16. až 18. týdnem těhotenství. U těch nerizikových až mezi 24. až 28. týdnem těhotenství.

Těhotenské bříško s botičkami.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Léčba diabetu v těhotenství

Pokud se u nastávající matky přijde na to, že trpí těhotenskou cukrovkou, musí začít dodržovat přísnou diabetickou dietu, která víceméně spočívá v tom, že jsou z jídelníčku odstraněny všechny „rychlé cukry“ a nahrazeny zdravějšími potravinami s nižším glykemickým indexem. Přečtěte si více o pravidlech diabetické diety v samostatném článku.

Toto onemocnění s sebou také nese povinnost pravidelného měření hladiny cukru v krvi a začlenění cvičení do svého denního rozvrhu. 

Podle lékařů může neléčená těhotenská cukrovka způsobit řadu problémů ve vývoji plodu. Mezi ně patří například nadměrný růst miminka, což může vést k obtížnému porodu s nutností císařského řezu. Ze stejného důvodu hrozí také předčasný porod. Čerstvě narozené dítě matky cukrovkářky také může mít hned po narození potíže s dýcháním a v pozdějším věku vyšší pravděpodobnost výskytu obezity. V nejhorším případě může dojít až k náhlému úmrtí plodu těsně před porodem nebo krátce po něm. 

Cukrovka v těhotenství je onemocnění, které po porodu ve většině případů vymizí a během těhotenství se provádí speciální vyšetření, aby byla případná těhotenská cukrovka odhalena. Ne vždy se jí dá předcházet zdravým životním stylem, ale rozhodně to stojí za pokus. 

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X