Tajemství lymfy

Pokud vám špatně funguje lymfatický systém, můžete se potýkat s otoky, hromaděním tuku, křečovými žílami a celulitidou. Tady je pár tipů jak na to.

Co je to lymfa?

Jedná se o tekutinu, která se schovává pod kůží celého těla, kde proudí v husté síti mízních kapilár. Výjimkou je však mozek, sítnice a rohovka. Kapiláry se dále v těle spojují v mízní cévy, které jsou vybavené svalovinou a chlopněmi. Za normálních okolností zajišťují tok lymfy.

Proč je tak důležitá?

Funkce lymfatických uzlin je spojena s obranyschopností organismu. Pokud se v těle objeví infekce, uzliny zareagují jako filtr, ovšem pokud si s ní neporadí, následně onemocníte. Lymfa z těla odvádí produkty metabolismu, odpadní látky a tekutinu. Také pobírá přebytečné tuky. Pokud se budete stravovat převážně tučnými jídly, bude lymfa mléčně zbarvená. Zlepšením toku dochází k odplavování toxinů a nežádoucích látek z těla.

Proč se lymfa zastaví?

Na vině může být genetika, hormonální nerovnováha, úraz, operace nebo obezita. Při ní však většinou nedochází k úplnému zavodnění. Lymfa se přestane pohybovat jen v horní nebo dolní části těla. Pokud se někde přiškrtí, zastaví se a způsobuje otoky.

Jak se zase rozběhne?

Lymfa nemá pumpu, posunují ji tedy chlopně anebo svalstvo. Proto může pomoci pohyb, při němž začne kosterní svalstvo tlačit na lymfu a rozproudí ji. Pomoci také mohou lymfodrenáže, je třeba si najít odborníka, který bude ovládat všechna důležitá pravidla. Jedná se o hmatovou techniku jemného tlaku a hlazení.

Jak má lymfodrenáž správně probíhat?

Je třeba uvolnit centrální lymfatické cévy na krku v podklíčku a tříslech. Poté se postupuje na spodní část těla a poté vrchní. Většinou nestačí jen jedna lymfodrenáž, ale otoky ustoupí až po opakovaných. Nedoporučuje se ani lymfodrenáž celého těla, vyžaduje dvě a půl hodiny a nekterým jedincům může způsobit potíže.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X