Rafinované cukry jako nejčastější příčina rakoviny v moderní době

Co je pravdy na tom, že cukr takzvaně krmí rakovinné buňky. Je ale pravda, že je stojí za vznikem nebo rozvojem této závažné nemoci? A jaká další zdravotní rizika tento bílý jed pro lidské tělo představuje?

Je bílý jed opravdu potenciálním karcinogenem?

Fakt, zda samotný cukr dokáže ovlivnit, jestli v našem těle rakovina vznikne, či nikoliv, je velice spekulativní. Někteří stojí za názorem, že se dokonce rakovinné buňky tímto zdrojem energie živí, a dokáží tak rychleji růst. Je to ale přílišné zjednodušení biochemických procesů, které se v každý okamžik v našem těle odehrávají.

Víme celkem spolehlivě, že cukr, tedy kromě rychlého zdroje energie, nemá významně kladný přínos pro naše zdraví. Hlavní negativní příčinou jeho nadměrné konzumace je rychlejší nárůst hmotnosti.

Vyšší hmotnost nebo obezita jde ruku v ruce se stresem, nedostatkem pohybu a všeobecně nevhodnými stravovacími návyky. Právě obezita je spojena s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu, střev, dělohy, vaječníků, jícnu, slinivky břišní, žaludku, mozku, štítné žlázy nebo močového měchýře. Zní to strašlivě, že?

Jaká další zdravotní rizika jsou s konzumací cukru spojeny?

Často se tvrdí, že nadměrná konzumace cukrů je navíc spojena s výskytem diabetu II. typu. Pravdy na tom ale až tolik není. Opět zde hraje velkou roli i celkový životní styl, nadváha a genetické predispozice.

S cukrem se uvádí i souvislosti se ztučněním (steatózou) jater, nárůstem LDL cholesterolu, hormonálními změnami, zánětlivými onemocněními nebo narušenou funkcí imunitního systému.

Jelikož je tento bílý jed spojován i vyšším rizikem výskytu rakoviny, ale i dalších onemocnění, je vhodné jej omezit na minimum.

V jakém množství cukr konzumovat?

U žen odborníci doporučují denní dávku 6 lžiček (25 g) cukru, u mužů až 9 lžiček (36 g) cukru. Neznamená to pouze omezení “viditelných” cukrů, které naleznete v dortech, zákuscích, čokoládách a dalších pochutinách, ale také cukrů “skrytých”, které naleznete v těstovinách, rýži, mléčných výrobcích nebo třeba v celozrnném pečivu.

Pod jakými názvy naleznete “skrytý” cukr v potravinách?

  • glukóza (jednoduchý cukr)
  • sacharóza (ze stejného podílu fruktózy a glukózy)
  • maltóza (disacharid)
  • dextróza (je glukóza)
  • fruktóza (cukr obsažený v ovoci)
  • laktóza (obsažený v mléčných výrobcích)

Jak tyto nezdravé cukry nahradit?

Vsaďte opět na přírodu. Agávový, rýžový, javorový, čekankový sirup, melasa nebo med. To jsou všechno potraviny plné antioxidantů, které dokáží ochránit právě před zmiňovanou rakovinou a navíc jejich chuť spolehlivě cukr nahrazuje.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X