Tajemný Shilajit je černým zlatem z tibetských hor

Himaláje jsou pohoří, které místní lidé považují za posvátné. Tyto hory mají zvláštní místo v tibetském buddhismu i dalších náboženstvích v tomto regionu a ovlivnily mnoho kultur v Asii. Na mnoha místech tohoto pohoří se mezi skalami objevuje látka, která vypadá velmi podobně jako dehet, nazývá se Shilajit.

Existuje mnoho různých příběhů o tom, jak Shilajit vznikl, a zdá se, že každý kmen má jiný příběh. Co je známo s jistotou, lidé, kteří žijí v těchto horách a jejich okolí, tuto látku využívají k léčebným účelům.

Co je Shilajit

Je to výsledek dlouhého procesu rozpadu rostlinné hmoty a minerálů. Je to lepkavá, černá, dehtovitá látka pocházející ze skal. Obsahuje několik různých ingrediencí. Základ tvoří biomasa. Studie potvrzují, že obsahuje více než 6 500 různých starobylých rostlin, které se rozkládaly po velmi dlouhou dobu. Také se prokázalo, že se jedná o látku, která obsahuje největší množství živin.

Je to velmi silný zdroj minerálů, vitamínů a silný adaptogen, který člověku pomáhá chránit se před různými typy fyzického i duševního stresu a podporuje regeneraci těla. Také obsahuje dvě kyseliny – huminovou a fulvovou, které jsou známé jako nejlepší přírodní detoxikační látky. Pomáhají v boji proti toxinům, těžkým kovům a dalším tělu škodlivým látkám. Získávání Shilajitu je velmi nebezpečné, jelikož se získává přímo z hor, někdy je proto označován jako horská krev.

Zdravotní přínosy Shilajitu

Pokud je používám správně, přináší našemu tělu celou řadu výhod:

  • Funkce mozku – Množství sloučenin nalezených v Shilajitu může pomoci podpořit mozkové funkce a také může mít pozitivní vliv při Alzheimerově chorobě. Sloučeniny v něm obsažené mohou pomoci kontrolovat kognitivní poruchy, mezi něž patří Alzheimerova choroba.
  • Stárnutí – Jedna studie ukázala, že kyselina fulvová působí jako antioxidant a má protizánětlivé účinky. Může pomoci snižovat výskyt volných radikálů a buněčné poškození. To jsou dva klíčové faktory, které ovlivňují procesy stárnutí.
  • Anémie – Příčin vzniku anémie je hned několik. Mezi nejzávažnější patří nedostatek železa v krvi. Anémie způsobuje celou řadu zdravotních obtíží mezi něž patří nepravidelný srdeční tep, slabost, bolest hlavy. Shilajit obsahuje velké množství železa, které je potřeba při anémii doplňovat.
  • Antivirotika – Široká škála minerálů a sloučenin nalezených v Shilajitu může také pomoci v boji proti virům.
  • Zdraví srdce – Shilajit může také chránit srdce a zlepšit jeho zdraví. V některých případech může pomoci snižovat krevní tlak. Neměl by však být používán v případě, že máte aktivní srdeční příhodu.

Jak si vybrat Shilajit

Měli byste se vyvarovat použití surového Shilajitu. Tato látka musí být před spotřebou zpracována. Lze ho zakoupit nejčastěji ve formě kapslí, prášku, pasty či kapek. Jelikož je vzácný a povědomí o něm je velmi malé, doporučujeme specializované obchody či nákup po internetu. Vzhledem k tomu, že obsahuje velké množství železa, je vhodné jeho používání předem konzultovat s lékařem, především v případě, že pravidelně užíváte jakékoli léky. Níže se můžete podívat, jak vypadá čištění surového Shilajitu:

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X