Schisandra – bobule lásky a pramen života

V češtině je tato rostlina známá jako klanopraška čínská. V tradiční čínské medicíně se využívá k harmonizaci a povzbuzení organismu, k uvolnění duševního napětí, pro rozkoš, potenci a vitalitu.

V nejstarších čínských příručkách o léčivých bylinách se o schisandře uvádí, že její pravidelná konzumace je zárukou dlouhého a zdravého života a oddálení příznaků stárnutí.

Výskyt a vlastnosti

Domovem této liány, na které rostou červené bobule, je Čína, Japonsko a Korea. Jelikož schisandra má pětici chutí, nazývají ji v Číně „plod pěti živlů“. Každá chuť odpovídá v tradiční čínské medicíně jednomu živlu a má osobité léčivé účinky. Kromě pěti živlů ovšem schisandra pomáhá udržovat v rovnováze „tři poklady“ – Qi (energii), jing (esenci) a shen (boží duch, duši). Nevyváženost těchto tří pokladů vede podle tradiční čínské medicíně dříve či později k onemocnění.

Čím je nejcennější

Největší cenností tohoto ovoce je jeho adaptogenní účinek. Plody vás zároveň uklidní i povzbudí, jelikož schisandra se jako adaptogen stará o vyrovnávání funkcí těla a orgánů, aby se znovu dospělo k přirozenému stavu. Prostě omezuje se to, čeho je příliš, a stoupá množství toho, čeho se nedostává. Údajně způsobuje silnější prokrvení, což vede u žen k většímu pocitu tepla a rozkoše a u mužů se stupňuje schopnost erekce a zvyšuje produkce semene.

Bobule také chrání játra a mohou přispět k vyléčení žloutenky. Osvědčili se také antioxidační účinky, úleva při rýmě, kašli, dýchacích potížích, astmatu a senné rýmě. Také normalizují hladinu cukru v krvi a zlepšují zrak a sluch. Mají rovněž protinádorové účinky.

Obsah

Bobule jsou bohatým zdrojem aktivních účinných látek, jako jsou lignany a triperpeny, vitamíny C a E a éterické oleje. Zatím se podařilo prokázat 39 účinných látek.

Použití

Vedle kapslí je k dostání schisandrový olej. Ze sušených bobulí lze připravit alkoholický výluh nebo čaj, který se musí nechat louhovat minimálně 20 minut. Schisandra však není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Jako vedlejší účinky bylo prokázáno nechutenství, žaludeční potíže, pálení žáhy a vyrážka.

Schisandra u nás

Své uplatnění nacházejí tyto drobné červené bobule se specifickou chutí teprve v posledních letech. Mají zvláštní sladko-kyselou, lehce slanou, hořkou a ostrou chuť. Není to rozhodně ovoce, kterým byste si ochucovali jogurt nebo vločky. Používá se především pro lékařské účely, a to jako omlazující prostředek a jako podpůrný prostředek vhodný ke zvyšování energie, na potlačení únavy a psychického vypětí.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X