Nepříjemné svědění v uchu: Co ho způsobuje a jak s ušima souvisí malíček?

Nemůžete se přestat škrábat v uchu? Svědění zvukovodu může nepříjemně potrápit kohokoli. Způsob, jakým si můžete ulevit, závisí na tom, co vás ke škrábání nutí. Bez ohledu na příčinu svědění ale není nikdy dobré strkat si do uší jakékoli předměty. Stačí málo a mohli byste si jimi poškodit vnitřní ucho.

Nahromaděný ušní maz, nebo jeho nedostatek

Jednou z častých příčin, která je za svědění v uchu zodpovědná, je nahromaděný ušní maz. Maz představuje přirozený způsob, jakým se naše tělo zbavuje odumřelých kožních buněk a nečistoty z uší. Ušní maz je rovněž jakousi přirozenou ochranou zvukovodu a za normálních okolností ho není třeba nikterak zvlášť čistit. Pomocí pohybu drobných chloupků v uchu se totiž posouvá k ústí zvukovodu, kde ho stačí jen otřít papírovým kapesníkem, který si dáte na malíček. Obecné pravidlo zní, že ucho byste měli čistit maximálně do takové hloubky, kam dosáhnete malíčkem.

Tyčinky na čištění uší.
zdroj: pixabay.com

Některým lidem se ale ušní maz může tvořit v nadměrném množství, a to může způsobit svědění. Než si vezmete do ruky vatovou tyčinku, kterou se budete snažit maz odstranit, zadržte. Vatovou tyčinkou maz totiž snadno zatlačíte hlouběji do ucha, kde může uvíznout a vytvořit mazovou zátku. Při používání těchto tyčinek navíc hrozí též poranění zvukovodu či bubínku. Místo toho vyzkoušejte volně prodejné ušní kapky či spreje, které maz rozpouštějí. S čištěním to ale nepřehánějte, neboť svědění může způsobit i opačná situace, tedy pokud v nich není dostatek mazu.

Infekce či příliš časté plavání

Svědění uší může být někdy též příznakem ušní infekce. Viníkem mohou být bakterie a viry, například při nachlazení či chřipce. Infekci si do ucha můžete vnést také v případě, že si do něj vkládáte rozmanité předměty, například tužky či kancelářské sponky. Pokud rádi plavete nebo trávíte hodně času ve vodě, můžete onemocnět plaveckým uchem, což je další příčina svědění uší. Přílišná vlhkost narušuje přirozenou ochrannou vrstvu zvukovodu, a snadněji tak vznikne infekce. Abyste zastavili svědění, musíte infekci léčit. V závislosti na typu a rozsahu infekce mohou pomoci ušní kapky s antibiotickými účinky.

Kožní alergie a nemoci

Kůže uvnitř uší vás může svědit též v důsledku alergické reakce. Viníkem může být kosmetický přípravek, například lak na vlasy nebo šampon. Stejně tak výrobky, které obsahují nikl, například náušnice. Vyrážku zvanou kontaktní dermatitida může způsobit také plast, guma nebo kov, který si vkládáte do uší, například nejrůznější sluchátka, špunty do uší či naslouchátka. Stejně tak ale tyto předměty, které do ucha vkládáte, mohou způsobit infekci, především pokud je pravidelně nečistíte. Pokud trpíte kožními onemocněními, jako je ekzém, seboroická dermatitida či lupénka, můžete být též náchylní ke svědění zvukovodu.

Sezónní či potravinové alergie

V neposlední řadě může svědění v uchu souviset se sennou rýmou nebo pylovou alergií, případně může jít též o příznak potravinové alergie, zejména na některé druhy ovoce či ořechy.

Jaká rizika s sebou přináší, pokud pravidelně spíte se špunty v uších?

Zdroj: healthyhearing.com, medicalnewstoday.com, audiologyandhearing.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X