Své hemeroidy můžete léčit i přírodně v pohodlí domova

Hemoroidy můžete léčit doma pomocí zklidňujících ubrousků a krémů. Závažné hemoroidy však mohou vyžadovat lékařské ošetření. Poznejte tipy a babské rady ohledně léčby nepříjemných hemeroidů.

Co jsou hemeroidy?

Hemoroidy jsou zduřelé žíly v konečníku a konečníku, které mohou způsobovat bolest, svědění a krvácení z konečníku. Mohou být vnitřní nebo vnější.

Vnitřní hemoroidy se nacházejí v konečníku a obvykle nejsou vidět ani cítit. Vnější hemoroidy jsou na vnější kůži konečníku.

Hemoroidy jsou běžné. Podle Národního institutu pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin v USA (NIDDK) se s nimi někdy setká 1 z 20 Američanů.

Obvykle během několika týdnů samy odezní, ale mohou způsobovat mírné až silné potíže. Zde je několik domácích prostředků a léčebných postupů, které mohou přispět k tomu, aby byly méně obtěžující.

Tipy pro odstranění potíží s hemeroidy

Teplá koupel s epsomskou solí

Teplé koupele mohou pomoci zmírnit podráždění způsobené hemoroidy. Zkuste použít sedací koupel. Malou plastovou vaničku, která se vejde na záchodové prkénko, takže můžete postižené místo jen ponořit, nebo si zkuste klasickou koupel ve vaně.

Vyzkoušejte teplou koupel nebo sedací koupel po dobu 20 minut po každé stolici. Přidání epsomské soli do koupele může přinést další úlevu tím, že sníží bolest.

Studené obklady

Přikládejte ledové obklady nebo studené obklady na konečník, abyste zmírnili otok po dobu 15 minut. U velkých, bolestivých hemoroidů mohou být studené obklady velmi účinnou léčbou.

Nezapomeňte led zabalit do látky nebo papírového ručníku. Nikdy nepřikládejte něco zmrzlého přímo na kůži, protože by to mohlo kůži poškodit nebo poškodit.

Zklidňující ubrousky

Použití toaletního papíru po stolici může podráždit stávající hemoroidy. Vlhčené ubrousky vám pomohou udržet čistotu, aniž by způsobily další podráždění.

Můžete také použít ubrousky, které mají zklidňující složky proti hemoroidům, jako je vilín nebo aloe vera.

Ujistěte se, že ubrousky, které si vyberete, neobsahují alkohol, parfém ani jiné dráždivé látky. Tyto látky mohou příznaky hemoroidů spíše zhoršit, než zmírnit.

Volné bavlněné oblečení

Vyměňte těsné polyesterové oblečení za prodyšné bavlněné (zejména bavlněné spodní prádlo), které pomůže udržet anální oblast čistou a suchou. To může potenciálně snížit příznaky a riziko infekce otevřených vředů nebo syrové, poškozené kůže.

Vyhněte se používání parfémovaných pracích prostředků nebo změkčovadel tkanin, abyste snížili podráždění.

Přírodní suroviny vhodné pro léčbu hemeroidů

Čarodějnická líska

Čarodějnická líska může zmírnit svědění i bolest, což jsou dva hlavní příznaky vnějších hemoroidů. Je to přírodní protizánětlivý prostředek, takže může také snížit otok.

Můžete si ji koupit v tekuté formě, kterou můžete aplikovat přímo na vnější hemoroidy. Najdete ho také v produktech, jako jsou ubrousky proti svědění a mýdla.

Aloe vera

Gel z aloe vera se často používá k léčbě hemoroidů a kožních onemocnění. Předpokládá se, že má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit podráždění.

O účinnosti gelu z aloe vera při hemoroidech není mnoho klinických důkazů. Národní centrum pro bezplatné a integrované zdraví jej však uvádí jako pravděpodobně velmi bezpečný pro lokální použití.

Gel z aloe vera lze nalézt jako složku dalších výrobků, například opalovacího krému nebo pleťového mléka. Na hemoroidy byste však měli používat pouze čistý gel z aloe vera, protože ostatní složky a přísady mohou hemoroidy dráždit. Čistý gel z aloe vera lze také získat přímo z vnitřku listů rostliny aloe.

Někteří lidé jsou na aloe vera alergičtí, zejména ti, kteří jsou alergičtí na česnek nebo cibuli. Alergickou reakci si ověřte pomocí následujících kroků:

  1. Rozetřete si na předloktí množství o velikosti desetníku.
  2. Počkejte 24 až 48 hodin.
  3. Pokud se žádná reakce neobjeví, mělo by být použití bezpečné.

Čajovníkový olej

Tea tree olej je přírodní antiseptikum, které může pomoci zmírnit bolest, svědění a nepohodlí. Tea tree olej může také pomoci v boji proti bakteriím, které by jinak mohly vést k infekcím v poškozené nebo podrážděné kůži.

Pro další úlevu používejte tea tree olej spolu s dalšími přírodními přípravky, jako je vilín nebo aloe.

Kokosový olej

Kokosový olej má podle výzkumu z roku 2008 silné protizánětlivé účinky, které mohou snížit zánět a otok. Jeho analgetické (bolest zmírňující) vlastnosti mohou pomoci snížit nepříjemné pocity způsobené hemoroidy. Jeho antibakteriální vlastnosti umožňují podle výzkumu z roku 2014 rychlejší hojení hemoroidů.

Kokosový olej může také díky projímavému účinku pomáhat při zmírnění zácpy. Vzhledem k tomu, že zácpa nebo napínání při stolici je častou příčinou hemoroidů, může pomoci při jejich léčbě a prevenci.

Kokosový olej na hemoroidy můžete užívat jeho pravidelnou konzumací nebo vnější aplikací. Na oleji můžete vařit, přikládat ho na vnější hemoroidy pomocí vatového tamponu, přidávat ho do koupele a další.

Zdroj informací: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-hemorrhoids#home-remedies
Zdroj fotky: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X