Trápí vás suché ruce? Máte popraskanou kůži mezi prsty nebo červená místa citlivá na dotek? Poradíme vám tu nejlepší prevenci suché kůže na rukou i jak správně používat antibakteriální gely, abyste měli ruce hladké a dobře vyživené.
Noste rukavice
Základní pravidlo pobytu v chladném prostředí je nošení rukavic. Možná se vám zdá, že neustálé oblékání a sundávání rukavic naopak odírá kůži na rukou, ale vrstva látky (nebo kůže) chrání vaše dlaně a prsty před mrazem a zimou.
Nošení rukavic také pomáhá udržovat ruce čisté a chráněné například při používání hromadné dopravy nebo sahání na kliky v obchodech a jiných veřejných budovách. Samozřejmostí je potom pravidelné praní rukavic.
Hydratace pokožky je základ
Bez krému na ruce se zkrátka neobejdete. V zimním období volte mastnější krémy a mažte klidně několikrát denně po umytí rukou. V létě je zase pokožka namáhaná slunečním zářením, neustálým kontaktem s vodou ale třeba i hlínou, pokud trávíte čas na zahradě.
Pokud nemáte rádi pocit namazaných rukou během dne, namažte si ruce alespoň na noc. Nebojte se dát silnější vrstvu krému, vaše ruce ji přes noc bez problémů vstřebají. Můžete použít také speciální kosmetické rukavice, které pomůžou účinnějšímu vstřebávání.
Stres a suché ruce
Suchá kůže na rukách může mít i řadu vnitřních příčin. V tomto případě hraje velkou roli psychosomatika. Pokud jste vystaveni dlouhodobému stresu, vaše tělo je náchylnější na vznik ekzémů. Pokud vás tedy trápí suchá kůže mezi prsty nebo suchá začervenalá místa, zkuste se zamyslet nad svou psychickou pohodou. Potřebujete odbourat stres? Vyzkoušejte třeba domácí muzikoterapii.
Vsaďte na krémy s přírodními tuky
Pokud máte již skutečně hodně suché nebo dokonce popraskané ruce, čistá kosmetická vazelína je tou nejlepší volbou. Na každodenní mazání je ale příliš mastná, takže přes den používejte na promaštění rukou krémy s lehčím složením.
Zejména v zimě je dobré hlídat si obsah vody– ta totiž na vašich rukách může zmrznout a udělá opačnou službu, než potřebujete. Hydratační krémy tedy nechte raději na léto a v chladné části roku vsaďte na krémy obsahující:
- jojobový olej
- kakaové máslo
- aloe vera
- bambucké máslo (shea)
Používání antibakteriálních gelů vysušuje kůži
Ruce vysušuje také časté mytí a používání mýdel. Nepřehánějte to s chemickými mýdly, které bohatě pění, na běžné mytí v domácnosti bohatě stačí tuhé mýdlo s přírodním složením.
Vliv antibakteriálních gelů na ruce také rozhodně není zanedbatelný. Používejte je pouze pokud skutečně musíte, určitě není namístě umývat si antibakteriálním gelem či mýdlem ruce, když jste doma. Ty naopak pokožku více vysuší a otevřou nežádoucím vlivům. Pokud to jde, po každém použití desinfekce si ruce namažte krémem. Pamatujte si, že dezinfekční gel s obsahem alkoholu má za cíl pouze jednorázově zlikvidovat možné bakterie na vašich rukách.
Kdy se poradit s lékařem
Běžně suchou pokožku lze poměrně snadno odstranit pravidelným mazáním a dodržováním výše zmíněných pravidel. Nečekejte ale zázraky přes noc. Pokožka na rukou je extrémně namáhaná častým mytím, kontaktem s potravinami, dezinfekčními gely a mechanickým třením, takže je třeba poctivě mazat ruce každý den.
Pokud nic nepomáhá a vaše ruce jsou suché, rozpraskané, krvácejí nebo vás svědí, je na místě obrátit se na odborníka. Kožní nebo praktický lékař vám pomůže odhalit příčinu suché kůže a doporučit vhodnou léčbu.
Zdroj: healthline.com