Autismus: Víte, že u dívek se často projevuje trochu jinak než u chlapců?

Pojmy jako autismus, porucha autistického spektra či Aspergerův syndrom slýcháme z médií poměrně často. Jedná se o poruchy nervového systému, které se u daných jedinců projevují odlišnostmi v komunikaci a sociální interakci. Identifikace autismu je rok od roku častější, s velkou pravděpodobností i vy máte ve svém okolí dítě či dospívajícího, kterému byl diagnostikován. V roce 2021 byla porucha autistického spektra identifikována u 1 ze 44 dětí, zatímco v roce 2000 to bylo u 1 ze 150 dětí.

Projevy autismu se liší

Porucha autistického spektra se vyznačuje velmi širokým spektrem příznaků a potíží. Přesná příčina autismu není známa, nicméně několik teorií zahrnuje genetiku a environmentální a biologické faktory. Obecně platí, že způsob, jakým se jedinci s autismem chovají, socializují a učí, se může výrazně lišit od ostatních. Navzdory dodnes přežívajícím mýtům a předsudkům ale nejsou všichni autisté stejní. Nejenže jsou jednotlivé znaky a rysy do velké míry individuální, ale mohou vypadat odlišně i v závislosti na pohlaví.

Skutečně autismus postihuje především chlapce?

Mezi mírou diagnostikování poruch autistického spektra u chlapců a dívek je znatelný rozdíl. Údaje ukazují, že chlapcům je diagnostikována porucha autistického spektra čtyřikrát častěji než dívkám. Je to jednoduše proto, že poruchy autistického spektra jsou častější u chlapců? Podle odborníků je skutečnost složitější, dívkám jsou totiž poměrně často nesprávně diagnostikovány místo autismu jiné poruchy, neboť některé jejich symptomy neodpovídají typickým znakům, které autismus definují.

Malá dívka zakrývající si oči z důvodu autismu.
zdroj: freepik.com

Problémy s diagnostikou u dívek

Poruchy autistického spektra se obecně vyznačují zpožděním nebo deficitem v komunikaci a sociálních interakcích a omezeným nebo opakujícím se chováním. To se může projevovat různými způsoby, jako je opakování frází nebo slov, potíže s chápáním humoru nebo řeči těla či upřednostňování samoty při realizaci vlastních zájmů.

Tento model, který máme pro klasickou diagnózu autismu, se ale ve skutečnosti ukazuje jako mužský model autismu. To neznamená, že by mu dívky nikdy neodpovídaly, ale zároveň mají tendenci k jiným projevům, například se u nich nemusí tolik projevovat repetitivní chování.

Nenápadné příznaky autismu u dívek

Podle odborníků dívky častěji „maskují“ příznaky poruchy autistického spektra tím, že se nutí do úsměvu či očního kontaktu, napodobují a imitují sociální chování a mimiku ostatních nebo si předem připravují vtipy či fráze pro konverzaci. Dívky s poruchou autistického spektra mají navíc často problémy s exekutivními funkcemi, obsesemi, které se mohou týkat lidí nebo předmětů, a vysokou mírou úzkosti a deprese.

Jak poznat možný autismus již u miminek?

Zdroj: childmind.org, healthline.com, cdc.gov, verywellhealth.com, psychologytoday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Máme dceru, která má podle psychiatra Aspergera, podle jiného odborníka „jen disfazii“. Dále má poruchu soustředění a ADHD. Dobře zabírá ritalin. Jakmile si ho nevezme, je rozdíl v chování markantní.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X