Infarkt myokardu: Poinfarktová pravidla by měli znát pacienti i jejich blízcí

Infarkt myokardu je život ohrožující zdravotní stav, při kterém dochází k zastavení nebo výraznému omezení přívodu krve do srdce v důsledku ucpání některé z věnčitých tepen. Moderní metody léčby a nové technologie naštěstí v posledních letech výrazně snížily úmrtnost pacientů. Z nedávno zveřejněných údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že za posledních deset let se počet úmrtí hospitalizovaných pacientů s infarktem myokardu snížil o přibližně 25 %.

Faktory ovlivňující život po infarktu

Rychlost a náročnost zotavení po infarktu myokardu ovlivňuje celá řada faktorů, zejména jeho závažnost a rychlost, s jakou byla pacientovi poskytnuta pomoc. Obecně u nekomplikovaných případů infarktu pacienti zůstávají v nemocnici přibližně 5-7 dní. Celkově ale trvá zotavení několik týdnů, u rozsáhlejších infarktů až několik měsíců. O tom, jaký bude pacientův život po infarktu, rozhoduje též věk a celkový zdravotní stav pacienta. Všem pacientům, kteří prodělali infarkt myokardu, se navíc doporučuje dodržovat několik „poinfarktových zásad“, které mají na zotavení a vyhnutí se tomu, aby se nepříjemná situace opakovala, velký vliv.

Kouření a alkohol

Pokud byl pacient před infarktem kuřák, je velmi důležité, aby co nejdříve kouřit přestal. Kouření je rizikovým faktorem většiny srdečních onemocnění. Studie ukazují, že u kuřáků, kteří po infarktu znovu začnou kouřit, je třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí než u pacientů, kteří se tohoto zlozvyku vzdali. Kromě kouření se doporučuje také omezit konzumaci alkoholu.

Jídelníček

Důležité jsou také změny ve stravování tak, aby strava obsahovala co nejméně nasycených tuků a cholesterolu. Důležité je i omezit množství soli. Většinou se doporučuje středomořská dieta, bohatá na zeleninu, ořechy, olivový olej, ryby a ovoce, a též DASH dieta.

Bolest na hrudi jako příznak infarktu myokardu.
zdroj: pixabay.com

Fyzická aktivita

Pohyb je pro zotavení po infarktu velmi prospěšný, samozřejmě je nutné se řídit doporučeními lékařů a vyvarovat se náročné sportovní aktivity. Jako nejpřirozenější a nejvhodnější pohyb je v prvních týdnech po infarktu myokardu doporučována především chůze. Obecně je doporučováno přibližně 30 minut chůze denně po 6 týdnech od příhody.

Krevní tlak a hmotnost

Chronicky vysoký krevní tlak je přímo spojen s kardiovaskulárními chorobami, proto je nutné jeho pravidelné měření a udržování zdravé hodnoty. Pacientům po infarktu jsou ve většině případů předepisovány léky, které společně s dalšími opatřeními, jako je pravidelný pohyb či omezení množství sodíku, přispívají k snížení tlaku. V případě nadváhy je žádoucí též zhubnutí přebytečných kilogramů.

Duševní zdraví a stres

Mnoho lidí podceňuje množství duševních traumat, která infarkt způsobuje. Pro pacienta i jeho rodinu může být infarkt velmi stresující záležitostí, se kterou se musejí vyrovnat. Studie ukazují, že u lidí, kteří trpí srdečním onemocněním, včetně infarktu, se častěji objevují deprese. V neposlední řadě je také důležité co nejvíce se vyhýbat stresovým situacím, například v souvislosti s návratem do zaměstnání. Většina pacientů po infarktu se vrací do práce v rozmezí dvou týdnů až tří měsíců. V závislosti na zdravotním stavu je možné zažádat o částečný invalidní důchod.

DASH dieta byla speciálně navržena pro snížení vysokého tlaku. V čem spočívá?

Zdroj: heart.org, healthline.com, sciencedirect.com, vzp.cz

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X