Suché oči neboli syndrom suchého oka trápí mnoho z nás. Nejčastějšími příznaky jsou nepříjemné pocity pálení, svědění či škrábání. Časté je také zarudnutí oka, pocit cizího tělesa v oku, zvýšená oční únava a paradoxně i nadměrné slzení. Syndrom vzniká z důvodu nedostatečného množství slzné tekutiny nebo též v důsledku změn jejího složení. Ukazuje se, že za nárůstem potíží se suchýma očima nestojí jen stárnutí populace či náš životní styl, ale v poslední době též pandemie koronaviru.
Syndrom suchého oka a jeho příčiny
Většinou mohou suché oči způsobovat nebo k nim přispívat věci, které souvisejí s naším životním stylem, především celodenní sezení u počítače a používání chytrých telefonů a tabletů, neboť během těchto činností máme tendenci mrkat mnohem méně, než by bylo vhodné, a dále též nošení kontaktních čoček, které zabraňují rozprostření slz po povrchu oka. Na slzný film má negativní vliv rovněž nadměrné používání klimatizace nebo topení, kouření i některé léky. Nyní se ale zdá, že syndrom suchého oka zhoršila i pandemie koronaviru, a to především na základě toho, jak virus změnil naše zvyklosti.
Jak souvisí suché oči s COVID-19?
V první řadě je nutné říci to, že je nepravděpodobné, že by virus SARS-CoV-2 přímo způsoboval pocit suchého oka. K syndromu přispívají některé změny životního stylu, ke kterým došlo v důsledku pandemie, zejména nošení roušek, práce z domova a zvýšený čas strávený u obrazovky. Oční lékaři už před pandemií upozorňovali na to, že více času stráveného u obrazovky se rovná vyššímu riziku suchých očí, proto nárůst počtu lidí pracujících z domova prostřednictvím počítače může být jednou z příčin prudkého nárůstu potíží se suchýma očima. Rovněž schůzky, které se předtím odehrávaly osobně, se přesunuly do virtuálního prostředí. Při videokonferencích ale mrkáme méně než během setkání v reálném životě, což může způsobit vysychání očí a nepříjemné pocity.
Suché oči a nošení roušek či respirátorů
Další změna životního stylu, která může způsobit pocit suchých očí, je nošení roušek a respirátorů. Při vydechování totiž může rouška či respirátor přesměrovat proud vzduchu, zejména pokud dochází k úniku v horní části, do oblasti očí. Podobně jako když sedíte v místnosti s klimatizací, může toto zvýšené proudění vzduchu přispívat k odpařování slzného filmu na povrchu oka.
Roušky a respirátory mohou také přispívat k suchosti očí, pokud tlačí v blízkosti dolního víčka. Oči zůstávají vlhké částečně díky tomu, že při každém mrknutí se z mazových žláz, které lemují oční víčko, uvolní malé množství „oleje“. Jedna z teorií je, že pokud rouška vyvíjí mechanický tlak v blízkosti okraje víčka, může to ovlivnit funkci těchto mazových žláz. Roušky mohou také narušit mechanismus mrkání, které je velmi důležité pro tvorbu slzného filmu. Pokud se rouška nachází příliš blízko dolnímu víčku, může dojít k neúplnému mrkání, což může způsobit špatnou distribuci slzného filmu.
Jak jinak může koronavirus ovlivnit zdraví očí?
Virus se většinou přenáší dýchacími cestami, ale předpokládá se, že i oči jsou potenciální vstupní cestou. Není to tak časté, ale může k tomu dojít, například pokud jste vystaveni viru, máte ho na ruce a následně se dotknete oka. Když se virus dostane do těla přes oči, může způsobit zánět spojivek. Typickými příznaky jsou zarudnutí, svědění, pocit zrnění v oku a výtok. Podráždění může také způsobit suchost oka.
Jak zmírnit nepříjemné pocity suchých očí souvisejících s pandemií?
Je jasné, že nošení roušek a respirátorů i zvýšený čas strávený před obrazovkami počítačů z našich životů bohužel jen tak nezmizí. Jak tedy suchým očím předcházet či problémy zmírnit?
- Používejte volně prodejné umělé slzy nebo lubrikační oční kapky.
- Najděte si roušky a respirátory, které vám velikostně sedí, tedy správně přiléhají k horní části nosu a neotírají se o spodní víčka.
- Během sledování obrazovky dodržujte pravidlo 20-20-20. Každých 20 minut si udělejte 20 sekund přestávku a podívejte do vzdálenosti 20 metrů.
- Více se během práce na počítači či sledování smartphonu soustřeďte na mrkání.
S nošením kontaktních čoček jsou spojena i jiná rizika. Proč se s nimi nedoporučuje sprchovat?
Zdroj: medicalnewstoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, journals.lww.com, nhs.uk