Někteří ji mají rádi s ledem, jiní naopak teplou s plátkem citronu. Dalším vyhovuje voda o teplotě někde „mezi“, tedy ani studená, ani teplá. Má ale teplota vody, kterou pijeme, nějaký pozitivní nebo negativní vliv na naše zdraví?
Hlavní je hydratace
Co se považuje za studenou vodu? Může se zdát hloupé to definovat, ale zamysleme se nad tím. Džbán ledové vody z lednice má obvykle teplotu okolo 5°C, studená voda z kohoutku okolo 15°C, voda o pokojové teplotě 25°C a o teplé vodě či nápoji hovoříme přibližně od 40°C. V tradiční čínské medicíně se věří, že pití studené vody společně s konzumací horkého jídla vytváří nerovnováhu. Obvykle se tak v čínské kultuře jídlo podává raději s teplou vodou nebo horkým čajem. Toto přesvědčení se odráží i v několika dalších kulturách po celém světě.
Překvapivě neexistuje příliš mnoho poznatků, které by potvrzovaly tvrzení, zda je studená voda pro nás dobrá, či nikoliv. Všichni se potřebujeme hydratovat. To je rozhodující. Takže když na to přijde, je pití studené nebo teplé vody hlavně o osobních preferencích.
Klady a zápory pití studené vody
Pozitiva studené vody se nejčastěji zaměřují na sportovce, kteří obecně tíhnou k pití studené vody více. Pravděpodobně proto, že je po výkonu dokáže lépe zchladit a vrátit tělesnou teplotu do normálu. Existují ale i některé zdravotní potíže, které pití studené vody může zhoršit. Výzkumy například spojují pití studené vody se spuštěním migrény u lidí, kteří jí trpí.
Pokud chcete zhubnout, měli byste dávat přednost vodě s ledem. Led vám totiž může pomoci spalovat kalorie. Na každou unci ledu, tedy přibližně 28 gramů, kterou sníme, je potřeba 5 kalorií na jeho roztátí a následné dosažení tělesné teploty. Takže stručně řečeno, pokud se chcete hydratovat, studená voda z kohoutku je dobrou volbou. Pokud chcete spálit nějaké kalorie navíc, dejte si do ní led. Na druhou stranu se ale nedá říci, že by pití ledové vody šlo považovat za silný startovací nástroj k hubnutí.
Přínosy pití teplé vody
Pití teplých nápojů obecně napomáhá předejít určitým zažívacím problémům, zejména se zácpou, nebo může ulevit, když máte ucpané dutiny. Na horkých nápojích je též něco uklidňujícího. Lidé často pijí teplé nápoje pro svou psychiku či duši. Na druhou stranu bylo ale též zjištěno, že pití teplé vody způsobuje menší žízeň. To může být nebezpečné ve dnech, kdy se naše tělo snaží ochladit tím, že ztrácí vodu potem. Pokud se rozhodnete pít teplou vodu, počítejte s tím, že nemusíte pociťovat žízeň tak často, jak byste měli.
Achalázie je vzácný zdravotní stav, při kterém dojde k poruše hybnosti jícnu, který tak není schopen přesouvat potravu a tekutiny do žaludku. Za normálních okolností se dolní jícnový svěrač, který spojuje žaludek s jícnem, otevírá, aby umožnil vniknutí potravy a tekutin do žaludku, a uzavírá, aby zabránil zpětnému vniknutí obsahu žaludku zpět do jícnu. Při achalázii se jícnový svěrač neotevírá. Studie naznačují, že pití teplých nápojů nebo konzumace teplých jídel pomáhají dolní jícnový svěrač otevřít, naopak studená voda může příznaky achalázie zhoršit.
Když už mluvíme o vodě, je lepší se sprchovat ráno, nebo večer?
Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, acpjournals.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov