Nezdravá strava má na svědomí více životů než kouření

Na pomyslném žebříčku největších zabijáků lidstva vede dlouhodobě kouření. Podle aktuálních studií jde však ruku v ruce se špatným jídlem. Nezdravá strava plná průmyslově zpracovaných potravin vede k řadě civilizačních onemocnění. Jak se jim vyhnout?

Na co nejčastěji umíráme

Rakovina plic je skutečně nejčastější příčinou předčasného úmrtí. Z valné většiny je způsobena kouřením tabáku. Není to však jediná neřest, která je zdraví škodlivá.

Mezi další hlavní zabijáky patří řada civilizačních nemocí. Ty jsou způsobeny nezdravým životním stylem a často se objevují bok po boku. Patří mezi ně zejména obezita, cukrovka 2. typu (tedy ne vrozená), vysoký krevní tlak nebo náhlá mozková příhoda (mrtvice).

Zdravé jídlo plní vitaminů vás ochrání před nemocemi
Zdroj: pixabay.com

Špatná strava vede ke špatnému zdraví

Dobré jídlo je základním stavebním kamenem lidského zdraví. Pod pojmem dobré se myslí zdravé, nutričně vyvážené, čerstvé a sezónní. Pokud nedodáte tělu kvalitní palivo, začne velmi brzy chátrat a vysílat vám varovné signály. Ty se nejčastěji projevují různými bolestmi, záněty, únavou a neschopností správně fungovat. 

Výzkum britských vědců zjistil jasnou příčinu mezi špatným stravováním a vyšší náchylností k civilizačním chorobám. Studie se zabývala 15 různými složkami stravy, jako např. zelenina, červené maso nebo nasycené tuky. Lidé, kteří ve své stravě měli málo ovoce, celozrnných potravin nebo třeba oříšků a semínek, častěji umírali na jednu z civilizačních nemocí.

Jezte zdravě, cvičte a odpočívejte
Zdroj: pixabay.com

Je třeba najít rovnováhu

Neexistuje zázračná potravina ani zaklínadlo, které vám zaručí dlouhověkost a zdraví až do sta let. Vsaďte na léty prověřenou zlatou střední cestu. Mějte se rádi a své tělo vnímejte jako dar, o který je třeba s láskou pečovat. 

Vyzkoušejte jednoduché tipy na každý den:

  • připravujte si jídlo doma, jedině tak máte přehled o použitých surovinách
  • zkoušejte co nejširší paletu potravin, jezte rozmanitě
  • využívejte sezónní nabídku místních prodejců ovoce a zeleniny
  • nebojte se občas zhřešit něčím ne úplně zdravým
  • zařaďte do života pohyb – choďte na procházky do přírody nebo si ráno zacvičte
  • naučte se odpočívat, meditujte, spěte
  • dopřejte si klid, místo u obrazovky si užijte večer s knížkou

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X