První pomoc při podvrtnutí a vykloubení

Pohyby kloubů necítíme. Jakmile se však poruší tkáně kloubní při úrazu, zejména úpony svalů a šlach a v kloubu vznikne krevní výron, nebo vysune-li se jedna kost z kloubu, hned vzniká bolest, která se projeví i při sebemenším pohybu. Při vykloubení, když se spojení kostí poruší úplně, znemožní prudká bolest jakýkoliv pohyb. V kloubu a okolních tkáních je mnoho nervových vláken, která každou chorobnou změnu v kloubu hlásí mozku a člověk pociťuje bolest. Bolestivé porušení tkání v oblasti kloubu způsobují dvě poranění kloubní – podvrtnutí a vykloubení.

Podvrtnutí

Podvrtnutí je vedle ran nejčastějším poraněním těla. Vzniká při špatném došlápnutí, zakopnutí, smeknutí. Nejčastěji trpí kotník a kolenní kloub. V kloubu se natrhnou vazy a praskají cévy. Vzniká otok, pod kůží modravě prosvítá krevní výron. Poraněné místo při dotyku bolí a zejména je bolestivý pohyb. Člověk může sice poraněným kloubem částečně pohybovat, ale pohyb silně bolí.

První pomoc

Každé podvrtnutí vyžaduje první pomoc zaměřenou na zmírnění bolesti. Na poraněný kloub dáváme obklady z octanu hlinitého, který mírní otok, a potom kloub znehybníme. Je možno přiložit i elastické obinadlo. Každé podvrtnutí vyžaduje odborné ošetření, protože nevíme, zda nedošlo k nalomení kosti.

Vykloubení

Vykloubení je sice poranění vzácnější, ale zato těžší a bolestivější. Vzniká při prudkém pádu, úderu a nadměrném pohybu, kdy se kosti v kloubu od sebe oddálí, vazy a kloubní pouzdro se trhá a jedna kost se vysouvá z kloubu. Nejčastěji bývá postižen ramenní kloub. Jeho vykloubení bývá způsobeno pádem na nataženou horní končetinu. Poznáme je podle změny tvaru kloubu, deformace. Vykloubenou končetinu je možno trochu hýbat, ale jen s velkou námahou a bolestí. Kloub je oteklý.

První pomoc

S vykloubenou končetinou musíme zacházet opatrně. Znehybníme ji v té poloze, v jaké je po úrazu, na poraněný kloub dáváme obklad z octanu hlinitého. Vykloubené končetiny se nikdy nepokoušíme sami napravovat, protože každý násilný pohyb působí velkou bolest a není jisté, zda není též zlomena kost. Raněného s vykloubením dopravíme k lékařskému ošetření.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X