Na quinoi „ujížděli“ už staří Inkové a vy byste měli také

Hned na začátku je potřeba říci, že quinoa je superpotravina. Pokud teď půjdete a tuto „obilovinu“ zařadíte do svého jídelníčku, uděláte dobře. Quinoa, česky merlík chilský, není novou rostlinou. Naopak, již před 6 000 lety ji používali Inkové, kteří ji označovali za „zlato“ či „matku všech obilovin“, anebo „dar bohů“. Takový význam pro ně měla.

V novodobé historii se její sláva začala šířit až poté, co ji NASA zařadila na jídelníček pro kosmonauty. Velmi dobře ji znají všichni vegetariáni, vegani, ale i celiaci a diabetici. Pro ně je quinoa vhodná a pro ostatní ani nemluvě. Využíváme její semena, lze i listy, ty však jsou u nás minimálně dostupné.

Quinoa obsahuje

Jak už jsme zmínili, patří do skupiny tzv. superpotravin. Obsahuje celé spektrum aminokyselin a je považována za plnohodnotnou náhradu masa. Má dostatek vláknin, vitamíny skupiny B a E, najdete v ní hořčík, fosfor, železo, zinek, měď, mangan, thiamin, riboflavin. Rovněž i lisin, a tak quinou mnozí přirovnávají k sóje.

quinoa

Přínos quinoi

Vysoký podíl hořčíku a vitamínu B2 prospívá lidem s migrénou, velký obsah vlákniny snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, napomáhá při kardiovaskulárních nemocích, rakovině tlustého střeva, rakovině prsu, diabetu. Obsahem železa bojuje proti chudokrevnosti, zinek pak podporuje zdravou kůži a funkci pohlavních orgánů. Vitamín E díky mastným kyselinám, které rostlina obsahuje, zabraňuje vzniku nebezpečných volných radikálů. S ohledem na glykemický index (35) této obiloviny, je vhodná i pro diabetiky, neobsahuje lepek, tudíž ji mohou využívat celiaci.

Jak vařit?

Pokud umíte uvařit rýži, pak umíte i quinoiu. Při odměřování porcí myslete na to, že quinoa nabývá na objemu. Jestli je hotová poznáte podle toho, že zprůsvitní a na zrníčcích vidíte strukturu klíčku. Hodí se nejen jako příloha, ale rovněž i pro přípravu sladkých kaší, salátů, dezertů, polévek, v kombinaci s ovocem můžete připravit chutné svačinky pro své děti.

Quinou lze konzumovat i za studena, a to tak, že ji necháte na tři až čtyři hodiny naklíčit. Semena nasají vodu, zkřehnou a vy je můžete použít třeba do zeleninového salátu. Quinoa má lahodnou chuť, je lehce stravitelná a nenadýmavá. Zajímavost – Inkové z ní vyráběli i alkohol zvaný „Chicha“.

Tip – lívance z quinoi

  • 150 g vařené quinoiquinoa
  • 120 g celozrnné mouky
  • 3 bílky
  • ½ čajová lžíce skořice
  • ¼ čajové lžíce muškátového oříšku
  • špetka soli
  • prášek do pečiva
  • 100 g bílého jogurtu
  • 2 čajové lžíce mléka

Smícháte quinou, celozrnnou mouku, skořici, prášek do pečiva, muškátový oříšek a sůl, zvlášť pak bílky, mléko, jogurt. Obě směsi poté smícháte, rozmixujete a pečete na lívanečníku. Zdobit je můžete borůvkami.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X