Štědrý den je tu! Na jaké tradice byste neměli zapomenout

Vánoční tradice a zvyky jsou mnohem více než jen obyčejnými úkony. Přináší rodinnou pospolitost, radost a jistotu, že se bude znovu vše opakovat příští rok. Tradice a zvyky jsou v našich životech nesmírně důležité, jelikož představují jakýsi pevný bod v rozbouřených vodách, které se stále mění. Užijte  si proto na Štědrý den klasické tradice, které je si potřeba stále připomínat.

Tradiční příprava

Do tradic samozřejmě patří vánoční stromeček a jeho zdobení, ale také pečení cukroví, darování dárků, očekávání Ježíška atd. Nezapomeňte si domov vyzdobit chvojím, které můžete doplnit o ozdoby či sušené ovoce. Chybět by vám nemělo ani jmelí, které by mělo být umístěno na frekventovaně navštěvovaném místě. Nezapomeňte na to, že jmelí by mělo být vždy darované a neměli byste si jej sami kupovat.

Zlaté prasátko

Bez zlatého prasátka by to na Štědrý den nešlo. Oblíbený zvyk především u dětí, které drží během dne půst, aby večer viděly zlaté prasátko. To zaručuje úspěšnější rok následující. Udržet se však celý den bez jídla, to dá zabrat, a zvláště o Vánocích.

Z ořechů

Vyzkoušet můžete i dvě tradiční činnosti, které souvisí s vlašskými ořechy. První se týká věštění z ořechů. Vybrat byste si měli čtyři ořechy, přičemž zdravá jádra poukazují na prožití zdravého roku další. Čím více je jader vyschlých či plesnivých, tím je hrozba nemocí a neštěstí větší. Krásná tradice se týká vytváření lodiček ze skořápek ořechů. Stačí malé svíčky umístit do skořápek a pustit na vodu. Pečlivě sledujte, jak se lodičky pohybují, jak dlouho hoří, zda se potopí apod. Vypovídá to o vašem budoucím roce.

Hod botou

Tradiční zvyk, který je určen především mladým nezadaným dívkám. Dívky se postaví směrem zády ke vchodovým dveřím a hází botou, dříve střevícem. Pokud bude bota otočena patou ke dveřím, žádná svatba v daném roce neproběhne. Bude-li však bota směřovat špičkou ke dveřím, může se dívka těšit na vdavky.

Jablka

Před samotnou večeří by si každý člen rodiny měl rozkrojit napříč jedno jablíčko. Pokud se v něm objeví hvězdička, čeká vás štěstí a zdraví v roce následujícím. Bude-li však jadřinec červavý či ve tvaru kříže, bude pro vás příští rok spíše nepříznivým.

Rybí šupinky

Nezapomínejte si při zpracovávání kapra, který nechybí takřka v žádné domácnosti, dát na stranu několik šupinek. Ty poté položte pod talíř či pod ubrousek. Rybí šupinky si poté uložte do peněženky. Postarají se o to, aby se k vám penězům chtělo o něco více.

Lití olova

Tento zvyk mnoho osob příliš nedodržuje, i když se jedná o notoricky známou vánoční činnost. Pusťte se tento rok do lití olova, zakoupit se dají i připravené sady. Stačí olovo nad svíčkou rozpustit a poté vlít do připravené nádoby s vodou. Ze vzniklého tvaru následně hádáte, co vás v příštím roce čeká. O zábavu a kreativitu je v tomto směru postaráno.

Připomeňte si i vy v kruhu rodinném některé vánoční zvyky a tradice. Přejeme klidné prožití vánočních svátků. 

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X