10 překvapivých využití jablek

Lékaři tvrdí, že jedno jablko denně je dostačující pro dlouhý a zdravý život. Toto ovoce je plné vitamínů, minerálů a organických sloučenin, které jsou důležité pro správné fungování našeho těla. Kromě toho je to velmi dobrý zdroj dietní vlákniny, fytonutrientů, flavonoidů a polyfenolových sloučenin. Dnes si představíme trochu netradiční využití jablek.

Zdravotní přínosy jablek

Mezi zdravotní přínosy tohoto chutného ovoce patří prevence Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, srdečních chorob, žaludečních obtíží, zácpy, revmatismu, očních obtíží, anémie nebo diabetu. Jablka pomáhají podporovat zdravé trávení a pečují o zuby a pokožku.

Netradiční způsoby využití

Kromě toho, že jsou jablka především zdravou alternativou pro svačinu a dá se z nich připravit celá řada chutných pokrmů, můžeme je využít i jinak:

  • Urychlují zrání jiných druhů ovoce – Jablka uvolňují plyn ethylen, který urychluje zrání některých druhů ovoce. Patří mezi ně banány, kiwi nebo rajčata. Stačí je umístit do sáčku s jablky.
  • Posilují nohy – Pokud máte sedavé zaměstnání, tak toto krátké cvičení oceníte, dejte si jablko mezi kolena a stlačujte ho, vždy po 10 sekundách. Posílíte tak vnitřní svalstvo nohou.
  • Brání slepení hnědého cukru – Mnoho lidí nechce používat hnědý cukr, protože se jeho krystalky snadno slepují. Když dáte do nádoby s cukrem kousek jablka, nebude se cukr slepovat.
  • Osvěží a omladí pokožku – Můžete si připravit exfoliační směs ze strouhaného jablka. Vhodná je i pleťová maska ze strouhaného jablka, ovesných vloček a olivového oleje. Hlavním kouzelníkem je jablečný pektin. Pokud nechcete jablko strouhat, můžete ho nakrájet na plátky a ty na 15 minut umístit na obličej, poté ho opláchněte teplou vodou.
  • Bytová dekorace – Usušené jablko nakrájené na kolečka se hodí jako elegantní a netoxická dekorace do bytu.
  • Odstraní pocit nevolnosti – Pokud trpíte nevolností během cestování, vozte s sebou zelené jablko. To také může pomoci odstranit příznaky začínající migrény.
  • Zachovají čerstvost chleba a sušenek – Jablka jsou skvělé zvlhčovače, které udržují čerstvost vašich potravin.
  • Provoní dům – Zapomeňte na chemické osvěžovače vzduchu, namísto toho připravte směs sušených jablek, skořice, pomerančové kůry a karafiátu.
  • Držák na čajové svíčky – Chybí vám svícen nebo stojánek na svíčku? Tak si ho vyrobte z jablka.

  • Dochutí vodku – Pokud máte rádi vodku, vezměte si sklenici, do ní umístěte nakrájená jablka a zalijte je vodkou. Sklenici pevně uzavřete a dejte ji na 4 dny na tmavé místo, poté můžete jablka vyndat a vychutnat si skvělou jablečnou vodku.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X