Je lepší ranní, nebo večerní sprcha? A kdy se zásadně nesprchovat?

První moderní sprchu si roku 1767 nechal patentovat anglický výrobce kotlů William Feetham a pravděpodobně už nedlouho poté se lidé začali přít o to, kdy a jak často se vlastně sprchovat. V dnešní společnosti existují obvykle dvě skupiny lidí, jedni se sprchují jednou denně, druzí dvakrát. Přičemž lidé, kteří se sprchují jednou denně, jsou pak rozděleni na dva téměř nesmiřitelné tábory – na ty, jež se sprchují ráno, a na ty sprchující se večer.

Věčný spor

To, kolikrát denně a kdy se sprchujeme, souvisí především s naším pracovním životem, fyzickou aktivitou, přirozeným tělesným rytmem, kulturou, ve které žijeme, a našimi osobními preferencemi. Spor o to, zda je lepší ranní, či večerní sprcha je tak trochu nesmyslný, jednoznačná správná odpověď totiž neexistuje. Obojí má své výhody i nevýhody.

Večerní sprcha versus ranní sprcha

Velkou výhodou večerního sprchování je, že z pokožky odstraňuje nečistoty z okolí, mezi něž patří bakterie, či prach, které se mohou na těle během dne nahromadit, a také pot. Tím, že se večer sprchujete, očišťujete svou pokožku od těchto látek předtím, než jdete spát, a umožňujete jí tak přes noc správně se zregenerovat.

Mladá žena ve sprše.
zdroj: freepik.com

Zatímco večerní sprcha je pravděpodobně lepší pro vaši pokožku, ranní sprchování má své výhody, zejména co se týče duševního zdraví. Ranní očista může pomoci nastartovat krevní oběh. Studie prokazují, že chladná ranní sprcha může zvýšit produktivitu během celého dne. Ranní sprchování vám totiž poskytne osvěžující probuzení a start do nového dne. Večerní sprcha vás naopak uklidní a pomůže vaše tělo připravit na spánek. To potvrzují též výzkumy publikované v odborném časopise Sleep Medicine Reviews, které ukazují, že teplá koupel nebo sprcha hodinu před spaním stabilizují tělesnou teplotu a podporují spánek.

Kdy se naopak nesprchovat?

Zatímco ranní i večerní sprchování má své klady, sprchování kdykoli jindy během dne nikoli. Z hlediska hygieny je sprchování se kdykoli uprostřed dne, s výjimkou osprchování po intenzivním cvičení, neopodstatněné. Ať už se ale sprchujete ráno, nebo večer, je třeba mít na paměti jednu věc, nesprchujte se po jídle. Po větším jídle se doporučuje se sprchou vždy alespoň dvacet minut počkat.

Když se sprchujete, spustíte proces „hypertermie“, vnitřní teplota vašeho těla se zvýší o několik stupňů. V důsledku toho se váš imunitní systém povzbudí, nervový systém naopak zklidní a vaše potní žlázy začnou pracovat tak, aby pomohly odplavit různé toxiny z vašeho těla. Pokud však máte v břiše plno jídla a vaše tělo zahájí hypertermickou akci, může to narušit vaše trávení a vést k žaludečním křečím a zažívacím potížím.

Velmi doporučované je sprchování ve studené vodě. Jaká pozitiva vašemu organismu přinese?

Zdroj: sciencedirect.com, healthline.com, mindbodygreen.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X