Psi jsou nejen našimi nejvěrnějšími přáteli, ale také našimi nejčastějšími domácími mazlíčky. A to bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě nebo v bytě. Zatímco psi „hlídající“ domy u nich většinou mají svou boudu, psi žijící v bytech tráví noc ve svém pelíšku, na gauči, a někteří dokonce se svým páníčkem v posteli. Zatímco některým přijde sdílení postele s čtyřnohým miláčkem poněkud zvláštní a nehygienické, jiní na to nedají dopustit. Kdo má pravdu?
Oxytocin a zbavení se stresu
O pozitivním vlivu interakce mezi člověkem a psem na lidské zdraví už toho bylo napsáno poměrně mnoho. Proč je nám ve společnosti našeho mazlíčka tak dobře? Při hlazení, mazlení, a dokonce i při pouhém mluvení s ním se totiž uvolňuje hormon oxytocin. Ten je důvodem toho, proč nám po stresujícím dni v práci stačí přijít domů, chvilku se mazlit s naším psem a cítíme se lépe. Výzkumy též naznačují, že interakce mezi člověkem a psem má pozitivní vliv na mnohém fyzické faktory, které souvisejí se stresem, jako je například vysoký tlak, srdeční frekvence či vysoká hladina kortizolu.
Mimochodem vědci pozorovali stejné uvolňování oxytocinu i u psů. To znamená, že i náš pejsek se při mazlení s námi cítí dobře, nejen my. Oxytocin se samozřejmě uvolňuje i při společném choulení se a spaní v posteli. Jaká další pozitiva nám sdílení postele s naším čtyřnohým mazlíčkem přináší?
Zmírnění depresí
Studie opakovaně prokázaly, že čas strávený se psem může zmírnit pocity deprese a úzkosti. Důvodem tohoto blahodárného účinku psů na naše duševní zdraví je především to, že nám dělají společnost, dávají našim dnům určitý řád a v neposlední řadě máme v domácnosti živého tvora, o kterého se můžete starat. Jedním z hlavních příznaků deprese je osamělost a spánek ve společnosti psa vás ujistí, že nejste sami. Večer a v noci se totiž nepříjemné pocity osamění a úzkosti dostavují intenzivněji.
Pocit ochrany
Zajímá vás, proč tolik psů rádo spí v posteli u nohou? Důvodem je podle vědců jejich ochranitelský instinkt. Zejména pokud žijete sami, může vám přítomnost vašeho mazlíčka v posteli poskytnout pocit klidu a bezpečí, když víte, že v noci nejste sami.
Pomoc s nespavostí
Někteří se obávají spát se psem z důvodu, že je v noci svým pohybem vzbudí častěji, než by se vzbudili oni sami. I když je to reálná možnost, mnoho majitelů psů uvádí, že jim spaní se psem naopak pomáhá rychleji usnout. Neuvádějí ani žádné větší poruchy spánku způsobené jejich psím kamarádem. Naopak když slyšíte v blízkosti sebe rovnoměrný, hluboký dech svého psa, může vás to povzbudit k tomu, abyste i vy sami dýchali hlouběji, což vám může pomoci usnout, zmírnit úzkost a snížit nespavost. Překvapivě výzkumy též ukazují, že ve srovnání s kočkami či jinými lidmi jsou psi v posteli pro spánek vnímáni jako méně rušiví.
Příjemné teplo i silnější pouto
Patříte k těm, kteří se na gauči rádi choulí pod dekou, aby vám bylo teplo? Tělesná teplota psů je o několik stupňů vyšší než u zdravého člověka, když se k nim přitulíme, vždy tak cítíme příjemné teplo. Díky tomu nám nejen není zima, ale jejich teplo nás také uklidňuje a uspává.
Psi jsou původně smečková zvířata, což znamená, že žijí, loví, jedí a spí společně. Váš pes vás pravděpodobně považuje za vůdce smečky, a je tak zcela normální, že vám chce být nablízku i v noci. Společné spaní se psem vám může pomoci vybudovat si větší důvěru a loajalitu.
Kolik hodin denně bychom měli ideálně spát?
Zdroj: sleepfoundation.org, tandfonline.com, carrington.edu, health.harvard.edu, ncbi.nlm.nih.gov