Spánek kratší než 6 hodin zvyšuje riziko úmrtí

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je důležitou součástí lidského biorytmu. Pokud spíte méně než 6 hodin denně, může to mít negativní důsledky na vaše zdraví. Dokazuje to aktuální studie, která mapovala spánkové návyky přes 25 let. Jak si zajistit kvalitní prostředí na spaní?

Málo spánku znamená vyšší pravděpodobnost předčasné smrti

Rozsáhlá americká studie potvrdila negativní důsledky, které na nás má nedostatečný spánek. V roce 1990 bylo ve spánkové laboratoři monitorováno více než 1600 dospělých lidí. Vědci poté skupinu dále sledovali a v roce 2017 došli k závěru, že u lidí se spánkem kratším než šest hodin je vyšší pravděpodobnost, že zemřeli. Hlavně pokud lidé trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo kardiovaskulárními problémy, nedostatečný spánek u nich výrazně zvyšuje riziko předčasného úmrtí. 

Každý vědecký výzkum má limity dané laboratorními podmínkami. Tak tomu je i v tomto případě. Studie pracuje s výsledky naměřenými v laboratoři, což příliš nezohledňuje další faktory. Vědci výsledky dále porovnávali a připustili, že roli hrají také vlivy jako je konzumace alkoholu a kávy, BMI index nebo fyzická a psychická kondice. Výsledky ze spánkové laboratoře navíc nemusí odpovídat tomu, jak vypadá spánek za běžných podmínek. 

Navzdory limitům studie potvrdila obecně uznávaný fakt, že dostatečný spánek a dobré zdraví jsou dvě neoddělitelné a vzájemně provázané věci. Obzvlášť u lidí se zdravotními problémy je krátký spánek velmi rizikový. 

Kvalitní spánek prodlužuje život
pixabay.com

U spánku dbejte i na kvalitu

Důležitá není jen délka spánku, ale také jeho kvalita, proto je potřeba dodržovat spánkovou hygienu. Mezi základní doporučení patří vyhýbat se kofeinu několik hodin před spánkem (pozor, kofein se nenachází pouze v kávě, ale také v čaji nebo ve slazených nápojích), přes den cvičit a udržovat ve spánku pravidelnost, tedy chodit spát a vstávat každý den v podobnou dobu

Ideální délka spánku je individuální. Panuje ale shoda, že dospělý člověk potřebuje 6 až 9 hodin pravidelného spánku. Hlubokému a kvalitnímu spánku mohou pomoci další faktory. Důležitá je psychická pohoda před spánkem. Pomoci může teplá vana (nikoli horká), relaxační cvičení nebo čtení knihy před usnutím. Někdy nás mohou zahltit starosti ohledně dalšího dne. V takovém případě je dobré vypsat si, co a kdy příští den uděláme. To nám umožní vyčistit si hlavu a uklidní nás, že máme zítřek zorganizovaný. 

je třeba vypnout mobilní telefon hodinu před spaním
pixabay.com

Jak rychleji usnout

Doporučuje se vypnout elektroniku alespoň hodinu před usnutím. Světlo z monitorů totiž může narušit spánek. Existují sice aplikace, které „špatné“ světlo tlumí, ale pro duševní klid je přesto vhodné před spánkem elektroniku omezit, hlavně sociální sítě. 

Ložnice by měla být tichá, uklizená a temná místnost, aby nás ve spánku nic nerušilo. Spánek vyžaduje nižší teplotu, proto by v ložnici měla být teplota okolo 17 až 20 stupňů.

Jak rychle usnout
pixabay.com

Jan Ďoubal

Mám rád procházky do přírody. Hlavně do lesů, které poskytují ticho a klid. Věřím, že díky souladu s přírodou může být lidský život kvalitnější a doufám, že moje články na této cestě pomohou.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X