Délka života lze prodloužit: víme jak a o kolik

Patříte mezi vyznavače zdravého životního stylu? Hlídáte si pečlivě vyváženou stravu? Sportujete pravidelně? Není tajemstvím, že aktivní způsob života prospívá zdraví a umožňuje dožít se déle. O kolik se dá ale skutečně prodloužit délka života? Podívejte se na nejnovější vědecké poznatky.

Kolik let lze získat

Aktivní životní styl vám může prodloužit život
pixabay.com

Mezinárodní vědecký tým v čele s experty z Harvardu dal dohromady dosavadní studie a spočítal, kolik let navíc může znamenat dodržování pravidel zdravého životního stylu. Nejedná se o žádná drastická opatření, ale běžné zásady, se kterými se setkáváme na každém kroku.
Pokud si je osvojíte, můžete si přidat až 14 let života (ženy), v případě mužů je to 12 let.
Výsledky jsou dány faktem, že pokud budete pravidla zmíněná níže dodržovat, podstatně snížíte riziko civilizačních chorob, které patří k častým příčinám úmrtí. Mezi hlavní zabijáky se řadí především rakovina, srdeční onemocnění a cukrovka 2. typu.

5 pravidel zdravého života

Co musíte dělat, abyste dosáhli vytoužené dlouhověkosti? Vědecký tým dal dohromady 5 nejdůležitějších zásad zdravého životního stylu:

  • konzumujte stravu bohatou na rostlinné složky a s omezeným množstvím tuku
  • několik hodin týdně věnujte rekreační pohybové aktivitě
  • udržujte si zdravou tělesnou hmotnost
  • nekuřte
  • nepijte víc než jeden alkoholický nápoj (ženy), muži si mohou dát až dva denně
Zdravý jídelníček vám přidá pár let života
pixabay.com

Jak žít nejen dlouho, ale i zdravě

Vědečtí pracovníci se snaží dosáhnout zejména návodu na dlouhý a zdravý život. Dlouhověkost spojená s množstvím chronických chorob sama o sobě nemá smysl. Proto je kladen důraz na udržení zdravé tělesné i duševní schránky, abyste si podzim života mohli jak se patří užívat bez zdravotních omezení.
To znamená, že výše uvedená pravidla je třeba dodržovat po celý život, jedině pak budou fungovat jako prevence nemocí ve stáří.

Pravidelné cvičení je důležitá součást zdravého životního stylu
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X