Nic se nemá přehánět. Ani spánek

Vydrželi byste v posteli dlouhé hodiny? Nedokážete si představit den bez poobědového šlofíčka? Pak vás možná překvapí, že pro své zdraví neděláte zrovna to nejlepší. Proč je přemíra spánku škodlivá a kolik hodin bychom měli přes den spát?

Dlouhá noc zvyšuje riziko mrtvice

Nedávný čínský výzkum odhalil významnou souvislost mezi délkou spánku a rizikem mozkové mrtvice. Mrtvice, neboli náhlá mozková příhoda, je jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí po celém světě.

Vědci zjistili, že lidé, kteří spí více než 8 hodin denně, nebo si po obědě dopřávají až 90 minut spánku, zvyšují pravděpodobnost mozkové mrtvice až o 85 %.

Výzkumný vzorek tvořilo 32 000 osob v průměrném věku 62 let. V souvislosti s úmrtím na mozkovou příhodu byly zkoumány i další rizikové faktory, jako je obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka 2. typu nebo kouření. Bylo zjištěno, že nadměrný spánek zvyšuje riziko mozkové příhody také u pacientů, kteří jinak na zmíněné potíže netrpěli.

je důležitá délka i kvalita spánku
Zdroj: pixabay.com

Záleží na kvantitě i kvalitě spánku

V minulosti platilo pravidlo, že tělo potřebuje 8 hodin nočního spánku, aby se stihlo zregenerovat a nabrat síly do dalšího dne. V posledních letech se tento trend zkrátil na 7 hodin spánku, což bylo potvrzeno i čínským výzkumem.

Vědecký tým ovšem upozornil i na fakt, že je důležitá také kvalita spánku. Lidé, kteří se před usnutím v posteli dlouho převalují, nebo mají spánek několikrát za noc přerušený, zvyšují riziko mrtvice až o 29 %.

Zajímavé jsou také závěry v oblasti prospěšnosti poobědového spánku neboli známé polední siesty. Většina světových odborníků a lékařů se shoduje na tom, že krátký spánek po obědě lidskému organismu prospívá. Studie z Číny ovšem zdůrazňuje důležitost správné délky. Člověku podle ní stačí 20 – 30 minut spánku, aby nabyl síly. Lidé, kteří po obědě spávají až 90 minut, mají o 25 % vyšší riziko úmrtí v souvislosti s cévní mozkovou příhodou.

kolik hodin spánku bychom měli spát
Zdroj: pixabay.com

Kolik hodin spánku je v pořádku

Shrneme-li předchozí vědecké poznatky, dojdeme k jednoznačnému závěru. V noci bychom měli spát alespoň 7 hodin, ale ne více než 9. Pokud nám to situace dovolí, přes den si můžeme bez obav dopřát krátkou polední siestu o délce max 30 minut. 

Ideální je spát v dobře větrané a pokud možno tmavé místnosti o teplotě cca 18-20 °C. Alespoň tři hodiny před spaním nejezte ani příliš nepijte a vyhněte se koukání do obrazovek. Jejich modré světlo vám totiž může zabránit v klidu usnout.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X