Co si dát k snídani, když se snažíte zhubnout

Pokud cvičíte a děláte to pravidelně, určitě víte, že správná výživa je pro tělo důležitá. Dobře vyvážená strava vám dodá sílu a také živiny, které tělo potřebuje právě proto, aby provádělo správně všechna cvičení. Nezáleží však jen na potravinách, ale také na tom, kdy během dne je sníte. 

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne

První jídlo dne je to nejdůležitější. Záleží však na tom, co snídaně obsahuje. Pokud si dopřáváte koblihy, čokoládové cereálie s mlékem nebo pořádně sladkou kávu, rozhodně tím tělu nic nedáte. Naopak zvýšíte riziko cukrovky, obezity nebo srdečních onemocnění. 

Před dopoledním cvičením je tak důležité se správně najíst. Snídaně by měla být bohatá na bílkoviny a vlákninu. Proto vám v článku přineseme několik tipů na zdravější formy snídaně, která vás během dopoledne nabije energií a nebudete pociťovat únavu. 

tipy-na-dietni-snidani
pixabay.com

Tipy na zdravou snídani

Rafinovaná zrna nejsou pro naše tělo důležitá, proto vyměňte čokoládové lupínky s mlékem za vločky nebo otruby. Přidejte také bílkoviny, například jogurt a nasekané ořechy. Místo klasické mouky použijte do palačinek celozrnnou variantu a přidejte do těsta také tvaroh. Dejte přednost celozrnnému pečivu namísto klasického bílého. K němu si dejte arašídové máslo, vajíčka nebo jiný zdroj bílkovin. Protein je nezbytný pro budování svalů a také pomáhá využít všechno, co do cvičení dáváte. 

Dospělí by měli jíst asi 0,8 gramu bílkovin denně na kilogram své hmotnosti. Pokud ale pravidelně cvičíte, měli byste konzumovat bílkovin ještě více. Protein získáte hlavně z drůbeže, červeného masa, mořských ryb, mléčných výrobků nebo luštěnin. Volte hlavně bílkoviny s nízkým obsahem nasycených tuků. 

Co jíst během dne na hubnutí
pixabay.com

Střídejte druhy ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina by měly být základem každého jídla. Jsou zdrojem vitamínů, minerálů a dalších prvků, nezbytných pro správného fungování našeho těla. Každý talíř, který sníme, by měl být z poloviny plný ovoce nebo zeleniny. 

Zkuste vyzkoušet i druhy zeleniny, na které jste si dříve netroufli. Na trénink nebo cvičení si zabalte sušené ovoce, které se vám nezkazí a dodá energii. 

Ovoce a zelenina během hubnutí
pixabay.com

Před cvičením si dejte zdravé tuky

Tuk je primárním palivem pro aerobní cvičení, získáním nenasycených tuků pomáháme tělu zajistit mastné kyseliny a kalorie, které nás udrží v pohybu. Výběr je velký, konzumovat jako zdravou svačinku můžete ořechy, semena všech druhů, avokádo, olivy nebo olivový olej. 

Ořechové máslo je jednou z možností, kterou si můžete namazat nejen na chleba, ale také na jablka, banány nebo celozrnné sušenky. Můžete zkusit také máslo z mandlí, sóji nebo jiné alternativy, která je bohatá na bílkoviny. 

Správná volba jídla i jeho načasování před sportem je důležitá, zjistěte co a kdy si dát před cvičením, abyste hubli a tvarovali postavu.

Co-si-dat-pred-cvicenim
pixabay.com

Kalorie snižujte postupně

Jestli najednou snížíte svoje porce jídla, dostanete se sice do kalorického deficitu, který je důležitý pro hubnutí, zároveň ale dáte signál tělu, že něco není v pořádku a můžete zajít až příliš daleko. Pro ženy je vhodné pro hubnutí přijetí 1200 – 1500 kalorií, pro muže je číslo vyšší, asi 1500 – 1800. Pokud jste aktivnější, můžete si příjem samozřejmě navýšit.

Naučte se poslouchat svoje tělo a dejte mu, po čem zrovna touží. Klíčovým bodem je rovnováha. Vaší rutinou by se měla stát pravidelná konzumace ovoce a zeleniny, zdravá snídaně a dostatečný pohyb. 

Zdroj: healthline.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X