Co a kdy jíst před cvičením, abyste zhubli a nabrali svaly

Zdravý životní styl má dva základní pilíře: pravidelnou pohybovou aktivitu a zdravou stravu. Vyvážený jídelníček je důležitý pro správné fungování vašeho těla, ale může také zlepšit účinky vašeho snažení během sportování. Zařaďte do svého menu potraviny, které podpoří vaši snahu zlepšit kondici a zhubnout pár kilo.

Sacharidy jsou palivo

Pokud se snažíte redukovat hmotnost nebo nabrat svalovou hmotu, určitě věnujte pozornost konzumaci sacharidů. Cukry ve vašem těle fungují jako palivo a pokud chcete vydržet až do konce série cviků a nepadat při tom únavou, nezapomeňte na porci sacharidů v každém jídle. 

Vybírejte si zdravé komplexní sacharidy, které vaše tělo dokáže zpracovat postupně. Ty naleznete v celozrnném pečivu, obilovinách nebo neloupané rýži. Naopak se vyhněte jednoduchým a přidaným cukrům, které jsou ve sladkostech, sušenkách, sladkých nápojích a nekvalitních müsli tyčinkách.

Jaké sacharidy jíst před cvičením
pixabay.com

Proteiny tvoří svaly

Konzumace rostlinných i živočišných bílkovin přímo souvisí s růstem, výkonem i regenerační schopností vašich svalů. Pokud chcete mít díky cvičení vyrýsované tělo, zařaďte do jídelníčku dostatek proteinů, ať už v přirozené formě jako je libové maso, mléčné výrobky, luštěniny, tofu a vaječný bílek nebo v podobě proteinových tyčinek a koktejlů. 

Jaké proteiny jíst když hubnu
pixabay.com

Zdravé tuky pro vaše tělo

Tuky jsou nezbytnou součástí jídelníčku sportovců, kteří cvičí delší dobu a se střední zátěží. Jinými slovy, sacharidy zvýší váš okamžitý výkon, zatímco tuky pomáhají udržet výdrž během delšího cvičení. 

Zařaďte do jídelníčku zdravé tuky, které nejen že budou zdrojem energie, ale dodají vašemu organismu důležité látky, jako jsou omega 3 a 6 mastné kyseliny nebo minerály. Zdroj zdravých tuků je například maso mořských ryb, ořechy a semínka, kokos nebo avokádo.

Před cvičením je třeba doplnit energii
pixabay.com

Správné načasování jídla před tréninkem

Pokud víte, že si odpoledne půjdete zaposilovat, je třeba promyslet tu správnou svačinu trošku s předstihem. Různé potraviny vyžadují různě dlouhou dobu k trávení, proto věnujte výběru jídla před cvičením pozornost. Následující příklady jídla před cvičením představují ideální svačinu s ohledem na čas sportování:

Jídlo hodinu před cvičením

Pokud se chystáte využít chvíli volna ke sportování a máte méně než hodinu času na to se najíst, vsaďte na rychlé zdroje energie, které tělo stihne strávit a vám se během sportování neudělá špatně od žaludku. 

Dejte si řecký jogurt s čerstvým ovocem nebo porci samotného ovoce s vyšším obsahem cukru, jako např. banán nebo pomeranč. Můžete sáhnout i po proteinové tyčince, hlídejte si ale obsah přidaného cukru. 

Jaké ovoce si dát před běháním
pixabay.com

Jídlo 2 hodiny před cvičením

Dvě hodiny jsou už dostatečná doba na strávení většiny potravin, proto se nebojte si dopřát vyváženou svačinku. Dejte si třeba ovesnou kaši s banánem, misku celozrnných cereálií s mlékem, plátek celozrnného chleba s oříškovým máslem a plátky jablka a pokud nestíháte, využijte instantní proteinový koktejl s mlékem a bobulovitým ovocem.

Jídlo 3 a více hodin před cvičením

Tři a více hodin před sportovní aktivitou se můžete bez obav najíst. Pochutnejte si na zdravém obědě v podobě plátku masa s hnědou rýží a zeleninou, zasytí vás také vaječná omeleta doplněná celozrnným toastem s kousky avokáda a hrstí libovolného ovoce. Malý hlad potom zaženete celozrnným sendvičem plněným vařeným vajíčkem nebo plátkem tofu s listy salátu.

Vhodná jídla před sportováním
pixabay.com

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X