Ztráta partnera přispívá k rozvoji Alzheimera

Život v páru má dlouhodobě pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví člověka. Jakmile ztratíme celoživotního partnera, zůstane v našem životě prázdné místo. Poslední výzkumy ukazují, že tím utrpí také náš mozek.

Ovdovění ovlivňuje rozvoj demence

Americký výzkum, publikovaný v únoru 2020, odhalil významnou souvislost mezi ztrátou (úmrtím) životního partnera a rozvojem Alzheimerovy choroby. Tato poměrně častá forma demence pochopitelně není ovdověním přímo způsobena. Studie však ztrátu partnera označila jako faktor zvyšující riziko rozvoje této choroby.

Výsledky výzkumu se odrazily i v konkrétních číslech. Lidé, kteří ovdověli, zaznamenali třikrát rychlejší kognitivní pokles než senioři, kteří stále žijí s partnerem.

Vědci upozorňují, že zatím není možné dokázat, co přesně ztráta životního partnera v mozku způsobuje. Pravděpodobně se ale jedná spíše o důsledky, které nastanou po této události. Partner totiž poskytuje druhému každodenní emoční podporu, udržuje sociální vztahy, přispívá k zdravějšímu životnímu stylu a zároveň podporuje přirozenou aktivitu páru.

partnerský život má nejen ve stáří své výhody
Zdroj: pixabay.com

Jaké jsou výhody partnerského života

Zatímco mladí lidé si rádi užívají svobodu a láká je představa neomezeného single života, v pozdějším věku začne většina lidí vnímat samotu jako problém. Nejvýrazněji to pak pociťují lidé v důchodovém věku.

Bylo již několikrát vědecky dokázáno, že pravidelné sociální vztahy hrají u seniorů významnou roli ve vztahu ke zdraví, a to jak duševního, tak tělesného. Sdílení domácnosti s dalším členem znamená více fyzické aktivity, každodenní společenskou interakci, různorodé stimuly, kvalitnější a zdravější stravování nebo snížení rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění.

Je důležité poznamenat, že to neplatí jen v rovině partnerské. Stejně prospěšné je pro staré lidi čas od času hlídat vnoučata, stýkat se s přáteli nebo si pořídit domácího mazlíčka, který je udrží v každodenní činnosti.

Společenský život je pro seniory velmi důležitý
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X